پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

گفتگو با فرزاد موتمن به بهانه اكران مجدد «شب هاي روشن»

عاشقانه خوب تاريخ مصرف ندارد

گروه سينماي ايران - عظيمه کنعاني: «شب هاي روشن» بعد از نزديك به 10 سال  دوباره روي پرده آمده است. فيلمي که هنوز هم مخاطبان ويژه و خاص خودش را دارد. اين تجربه فرزاد موتمن در همان اکران اول خود نيز فروش خيره کننده اي نداشت، اما هنوز هم مي شود دي وي دي هاي آن را لا به لاي وسايل آدم هايي که اهل شعر و کتاب و موسيقي اند، پيدا کرد. به بهانه اين نمايش دوباره با موتمن گفتگويي داشته ايم که پيش روي شماست:

مي دانستيد که قرار است «شب هاي روشن» را دوباره اکران کنند؟
اواسط جشنواره بود که آقاي زندباف به من اطلاع داد قرار است «شب هاي روشن» در سانس هاي محدودي دوباره اکران شود.

فرزاد موتمن از کارگردانان خبره سینمای ایران

از حس خوبي بگوييد که بعد از شنيدن خبر داشتيد.
اصلاً هدف، همين اکران شدن هاي دوباره است. اکران شدن «شب هاي روشن» بعد از 10 سال که از زمان ساخت آن مي گذرد ولو در سانس هاي محدود، نشانگر نکته اي است که من در تمام اين سالها سعي کردم همه را متوجه آن کنم. از مسئولين سينمايي کشور گرفته تا تهيه کنندگان محترم. من هميشه تلاش داشته ام اين نکته را گوشزد کنم که لزوماً فيلم خوب، فيلمي نيست که مي فروشد. اساساً اغلب فيلم هايي که خوب مي فروشند، فيلم هاي بدي هستند و اين چيزي است که نه تنها در ايران بلکه در همه جاي جهان صادق است. اين آثار، فيلم هايي هستند که تماشاچي مثل فست فود آنها را مي بلعد و با يکبار ديدن يا هر هر مي خندد و يا زار زار گريه مي کند. بعد از اينکه از سينما بيرون رفت نيز ديگر همه چيز تمام مي شود و هيچ تأثيري وجود ندارد. اينها فيلم هايي هستند که معمولاً با گذشت چند سال ديگر حتي نمي تواني نگاهشان کني. فيلم هايي نيز وجود دارند که از ابتدا به قصد فروش بالا ساخته نشده اند. سازندگان اثر، از همان ابتدا مي دانسته اند که با مخاطبان محدودتري نسبت به ساير فيلم ها، ارتباط مي گيرند، اما آن ارتباط، ارتباط محکمتر و ريشه دار تر و قرص تري است. اين فيلم ها هرچند که در نگاه اول خيلي فروش ندارند، اما فيلم هاي مهمي هستند. چون حس ماجراجويي ذهني تماشاچي سخت گير را سيراب مي کنند و عطشي اين چنيني را برطرف مي کنند. ديگر آنکه به لحاظ فرم و روايت تجربياتي را در اختيار سينماي بدنه يا سينماي اکران يا سينماي صنعتي يا هر عنوان ديگري که وجود داشته باشد، قرار مي دهند تا آنها هم اين چنين بسازند و اين نوع از سينما باب شود و مردم پسند و به صنعت سينما وارد شود. اينگونه فيلم ها مثل يک کتاب ماندگار هستند. يعني همان طور که کتاب ها تجديد چاپ مي شوند؛ شما اين فيلم ها را هرازگاهي مي توانيد دوباره ببينيد. «شب هاي روشن» وقتي که اکران شد، فروش بالايي نداشت. يعني در سه سالن به نمايش در آمد که يک سالن آن اصلاً به درد نمايش اين فيلم نمي خورد و در واقع تنها دو سالن داشت. از اين دو سالن نيز يکي از سالن ها نصف مدت اکران فيلم «شب هاي روشن» در حال تعمير شدن بود. بنابراين ما يک سالن و نصفي در اختيار داشتيم. در همين يک سالن و نصفي، فيلم در آن سال، نزديک به 70 ميليون تومان فروخت. اين رقم در آن زمان خيلي زياد نبود، اما کم هم نبود. حالا با گذشت اين سالها ديديم که دي وي دي فيلم خيلي موفق بود و بارها تجديد نشر شد. خيلي از علاقه مندان سينما دي وي دي اين فيلم را مثل يک کتاب نگاه داشتند و آرشيو کردند. حالا عليرغم اينکه 8 سال دي وي دي اين فيلم در خانه ها بوده، باز هم برخي مردم رغبت داشتند به سينما بروند و فيلم را روي پرده تماشا کنند. اين اتفاق خوبي است  و اين يعني ارتباط. حتي اگر به فيلم «صداها» اکران بهتري مي دادند و اين اثر در اکران چرخشي گم نمي شد، چنين اتفاقي براي «صداها» هم رخ مي داد. من اين اميد را دارم که براي «سايه روشن» چنين چيزي محقق شود، اگر اکران درستي به آن تعلق بگيرد.

نمایی از فیلم سینمایی شب های روشن

شما دقيقاً چه کرديد که اين فيلم تا اين حد محبوب واقع شده؟
اين چيزي است که تماشاچي بايد به آن پاسخ دهد. من چند شب قبل فيلم را دوباره در سينما سمرقند با مردم ديدم. گذشته از اينکه يک فيلم عاشقانه است و در سينماي ايران فيلم عشقي کم است، تصوير ملموسي از يک دوره تهران دارد به دست مي دهد. تهراني که پوشيده شده از ساختمان هايي که دارند تخريب مي شوند و بناهاي جديدي که دارند ساخته مي شوند و خلاصه تهراني که دارد پوست مي اندازد. شهري که همه جايش داربست دارد و ديگر رنگي نيست و انگار که خاکستري است. حالا در دل اين همه بي رنگي و تاريکي ما دو نقطه درخشان و نوراني داريم و اينها همان زن و مرد فيلم هستند که انگار سنخيتي با باقي آنچه در اطراف خودشان مي بينند؛ ندارند. انگار بسيار متفاوت اند با آن چيزي که دارد در اطرافشان اتفاق مي افتد. نه اينها حاضرند با جامعه اطراف کنار بيايند و نه جامعه اطراف اينها را خيلي مي پذيرد. من فکر مي کنم اين حال و هوا و اتمسفري بود که تماشاگر با آن ارتباط گرفت، ضمن اينکه کماکان ديالوگ هاي فيلم دلنشين هستند.

فرزاد موتمن - کارگردان فیلم شب های روشن

شما دايره مخاطبان «شب هاي روشن» را چگونه تعريف مي کنيد؟
به نظرم بيشتر علاقمندان «شب هاي روشن» جواناني بودند که شعر دوست داشتند و فيلم خوب مي ديدند و موسيقي مي شنيدند. دلشان براي فيلم عشقي تنگ شده بود و آن را در سينماي ايران نمي يافتند. همين الان که دارم با شما تلفني صحبت مي کنم، وارد فروشگاهي شده ام و دي وي دي «شب هاي روشن» را مقابلم مشاهده مي کنم! يک بار دختري جلوي من را در خيابان گرفت و گفت من 11 بار فيلم را ديده ام آن هم به نشانه عدد 11 که توي فيلم هست. پسر جواني را مي شناسم که ديوارهاي اتاقش را با ديالوگ هاي فيلم پر کرده است و معتقد است اين جمله ها کاغذ ديواري يک اتاق خواب است.

هانيه توسلي 10 سال قبل اصلاً در موقعيت فعلي اش نبود و مهدي احمدي را هنوز هم خيلي ها نمي شناسند. چطور شد که براي ايفاي دو نقش فيلمتان به اين ترکيب رسيديد؟
سعيد عقيقي اساسا آن نقش از فيلمنامه را براي مهدي احمدي نوشته بود. ما مردي را مي خواستيم که نسبتاً جوان باشد و جذاب و صورت قابل اعتمادي هم داشته باشد که به طرف مقابل اش آرامش بدهد. هانيه را بعداً پيدا کرديم و به نظرم ما شانس آورديم. ما براي نقش هانيه از هيچکس تست نگرفتيم و او اولين و آخرين انتخاب ما بود. من عکسي از او روي جلد هفته نامه سينما  ديده بودم و از جيراني شماره اش را گرفتم.

به نظر شما تکرار فيلمي شبيه «شب هاي روشن» در جا زدن است؟
نه هيچ اشکالي ندارد. اگر فيلمنامه اش در اختيار باشد، شروع مي کنم.

خودتان مي نويسيد؟
الان دارم چيزي مي نويسم و اميدوارم بشود آن را ساخت. الان تنها هستم اما ممکن است بعداً از يکي از دوستانم کمک بخواهم. اين يکي هم عاشقانه است، البته با مايه هاي اجتماعي.

حرفي باقي مانده؟
دوست دارم خاطره اي براي شما تعريف کنم. يک بار در جشنواره اي که «شب هاي روشن» را نمايش دادند، دختر جواني ته بليت اش را که مربوط به سانس اين فيلم بود، چند روز بعد از اينکه آن را ديده بود به من داد و از من خواست آن را امضا کنم. بعد من ديدم پشت اين ته بليت چيزي نوشته است: «يک شب خيلي خيلي روشن». از سينما فرهنگ تا سيد خندان، دويدم، خنديدم، گريه کردم و رقصيدم. احساس خوبي از اين ماجرا گرفتم و هنوز يادم نرفته است.

منبع: بانی فیلم آنلاین

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 14 اسفند ماه 1392

   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir