پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

علی معلم: نياکان ما گفته اند: هرچه بگندد نمک اش مي زنند، واي به روزي که بگندد نمک!

زندگي واقعي در دنياي مجازي است؟!

کافه سینما - علی معلم: نياکان ما گفته اند: هرچه بگندد نمک اش مي زنند، واي به روزي که بگندد نمک! حالا حکايت ماست. اين وظيفه هنرمندان و انديشمندان و نويسندگان و منتقدان و متفکران يک جامعه است که در برخورد با سياست زدگي، رياکاري، نان به نرخ روز خوري، فقدان عدالت اجتماعي، ناديده گرفتن حقوق اقليت ها، اقدامات تاجرانه و سودپرستانه در حوزه سياست و فرهنگ، عدم رعايت فضيلت و شايستگي در هرم اجتماع و... پرچمي به اهتراز درآورند و سخن بگويند و فيلم بسازند و جامعه را متنبّه و مسئولان را تذکر دهند، حال اگر اهل نظر و سينماگر ما خود يک پا لابي باز سياسي، تاجر نخود و لوبيا و ماکياوليست فرصت طلب باشد چه؟! سينماگري که با زبان فطرت، صداقت، دينداري و معنا خواهي حرف مي زند نيازي به هوچي گري و شارلاتاني سياسي ندارد مگر اينکه خود متعلق به اين دسته باشد که واويلا!

علی معلم - تهیه کننده سینما

زندگي واقعي در دنياي مجازي است؟!
چند وقت پيش هنگام ديدن يکي از نسخه هاي زيرنويس شده فيلم هاي خارجي (که تسلط بر ترجمه برخي از آنها قابل تحسين است) جمله اي در ابتداي فيلم از طرف زبان فرد زيرنويس کننده ديدم: زندگي واقعي در دنياي مجازي است!

اين عبارت خبري ساده، که گويا ترجمان زندگي برخي جوانان جامعه ي امروز ماست، نکته اي آشکارساز و در عين حال تکان دهنده را به ما يادآوري مي کند. به راستي در ايران امروز ما، چند درصد از اقشار جوان جامعه شهري اوقات خود را در دنياي مجازي مي گذرانند؟ از اينترنت و شبکه هاي اجتماعي و اپليکيشن هاي مختلف گرفته تا بازي هاي کامپيوتري و فيلم هاي سينمايي و سريال هاي تلويزيوني؟ آمار و ارقام در جامعه ما آنقدر اما و اگر دارد که دولت محترم اش هنوز بر سر رياضيات کوچکترين مسائل اقتصادي و اجتماعي هنوز اندر خم يک کوچه است. اما اگر خود را محدود به گروه هاي اجتماعي پيرامون مان هم کنيم، نتايج آشکارسازي به دست مي آيد. بخش بزرگي از جامعه جوان (و حتي ميانسال) ما با فرار از اجتماع و واقعيت هاي پيراموني شان به دنياي مجازي پناه برده اند. اين نوع غرق شدن در انتزاع، تفاوت هاي اساسي با ابتلائات جوانان در جامعه غرب دارد. وقتي فرصت حضور جوانان در زمينه هاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي را کمتر فراهم مي کنيم، هنگامي که امکانات فرهنگي ورزشي جامعه رشدي نداشته، وقتي دانشگاه ها تنها گورستان وظيفه درسي دانشجويان است، در شرايطي که تعداد مراکز تفريحي سالم و پراکندگي جغرافيايي شان نگران کننده است، در هنگامه اي که ارتباطات اجتماعي، ملاقات هاي عمومي مردم و مشارکت هاي مدني شان ترديدپذير و مخاطره آميز است، آيا انزوا در دنياي مجازي تنها راه چاره نيست؟! حال بگذريم که اين گروه از جوانان حداقل از امکانات لازم براي چنين فرآيندي برخوردارند و تخريب کامل نمي شوند. عاقبت آنهايي که در برخورد با ناملايمات اجتماعي و اقتصادي به مواد مخدر و دنياي هپروت پناه مي برند که اسف انگيز است.

صاحب اين قلم گمان مي کند که مديران سياسي، مصلحان و روشن انديشان و متخصصان علوم اجتماعي تنها با يورش بردن به اين ابتلائات و محکوم کردن و ممنوع ساختن شان کاري از پيش نمي برند. ايران امروز نيازمند حضور مردم بانشاط و جوانان پويا و تأثيرگذار در پهنه اقتصاد و اجتماع است. اين تمايل به گم شدن در مجاز و بريدن از معضلات اجتماعي و مخاطرات، هنر زندگي کردن در جمع را نمي آمورد، گرچه بخش بزرگي از جامعه ما با وجود همه اين نگراني ها و دغدغه ها، سازوکارهاي معنوي و روشهاي سنتي و ملي خود را در برخورد با جهان موازي جديد دارد، اما اگر اين انزواي ترسناک و تهديدکننده حتي (خوش بينانه) يک دهم جامعه هفتاد و چند ميليوني ما را هم در بر گرفته باشد، بايد چاره انديشي کنيم. جامعه پرتکاپو در همه گستره هاي اجتماعي از ميادين ورزشي و سينماها و سالن هاي موسيقي و تئاتر و سخنراني گرفته تا شرکت در مجالس ديني و تظاهرات سياسي و همياري هاي اجتماعي حضور دارد، راه را براي حضور متکثر اين جوانان در جامعه باز کنيم. در غير اين صورت از پس تهديدهاي برون و درون برنخواهيم آمد.

بريکينگ بد و تشخّصِ درام شخصيت پرداز
موفقيت بلامنازع مجموعه تلويزيوني افسار گسيختگي (بريکينگ بد) در جهان و يکه تازي آن در اخذ اغلب جوايز و نظريات مثبت شبکه هاي مردمي نظرخواهي، گوياي اين نکته است که مردم (برخلاف نظر برخي) هوشيارند و قدر آثار برجسته را مي دانند به شرطي که اين آثار با زبان تصوير به بهترين شکل ممکن درام شان را عرضه کند.
مجموعه تلويزيوني بريکينگ بد که طي پنج فصل بدون پائين آمدن کيفيت پخش شده (که اين خود نيز مثال زدني است) با تکيه بر خلق يک شخصيت جذاب و پيچيده (والتر وايت با بازي درخشان برايان کرانستون) در يک بستر اجتماعي ساده، چنان مرزهاي بياني مديوم تصوير را هم در حوزه پلاستيک اثر و هم در زمينه طرح مسائل اجتماعي - اقتصادي مي پيمايد که مثال زدني است. اينکه يک مجموعه تلويزيوني هم بتواند شخصيت هاي کامل خلق کند، هم بازي موش و گربه و تعليقي اش را پيش ببرد، هم نقد اجتماعي کند، هم علم را پاس بدارد، هم بنيان خانواده را تکريم کند، هم درس بياموزد و... به راستي قابل تحسين است. در زمانه اي که برخي مجموعه هاي تلويزيوني همپاي آثار سينمايي برجسته، توجه بينندگان عادي و صاحب نظران را توأمان به خود جلب کرده است، موفقيت آثاري مثل بريکينگ بد راه را براي بروز معناهاي جديد و استعدادهاي يکتا در اين حوزه بازتر خواهد کرد.

عاليجناب مک کوناهي
در هنگامه فصل جوايز 2014 در آمريکا، اغلب گمان مي کردند لئوناردو دي کاپريو با آن بازي سخت و توفاني و پرانرژي اش در گرگ وال استريت فاتح رقابت ها خواهد شد اما با همان حضور کوتاه و پرتأثير و درخشان مک کوناهي در کنار دي کاپريو در فيلم اسکورسيزي مي شد امتياز بازي مک کوناهي را دريافت کرد. اما کساني که بازي حيرت انگيز اين اعجوبه جديد سينما را در باشگاه خريداران دالاس نديده بودند، همچنان حق را به ديگر کانديداها مي دادند. باشگاه خريداران دالاس اما بدون هنرنمايي بازيگر اصلي و مکمل اش قابل ساخت نبوده است! (برخي فيلم ها را اگر بازيگر برجسته نداشته باشي بايد بي خيال ساخته شدن شان شوي و اين فيلم از چنين آثاري است.) حالا با ديدن جلوه ديگري از بازي مک کوناهي در سريال تلويزيوني کارآگاهان واقعي ترديد درباره ي استحقاق مک کوناهي در دريافت هر جايزه اي، بي مورد و شک برانگيز است.

منبع: کافه سینما به نقل از سرمقاله شماره 238 دنیای تصویر

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 08 اردیبهشت ماه 1393

   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir