پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

تبلیغات سایت

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

اطلاعیه فیلمخانه ملی ایران درباره مرمت فیلم «گاو»؛ با تلاش لابراتوار پیشگامان سینمای آریا انجام پذیرفت

تلاش ما نادیده گرفته شده است

سایت سینما قدس اردبیل به نقل از روزنامه سینمایی بانی فیلم: فیلمخانه ملی ایران درباره نسخه مرمت شده و دیجیتال فیلم «گاو» اطلاعیه ای را منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

ترمیم دیجیتالی فیلم سینمایی گاو ساخته داریوش مهرجویی

اين روزها در مطبوعات و فضاي مجازي خبر و گزارش هايي انتشار يافته: كه بعد از 45 سال نسخه مرمت شده و ديجيتال فيلم «گاو» ساخته داريوش مهرجويي در سينما «رفله» پاريس نمايش داده شده است. در خصوص اثرگذار بودن اين فيلم در تاريخ سينماي ايران به تفصيل سخن گفته شده است، اما آنچه در اين ميان به نادرست مطرح شده يا مغفول مانده نقش و تلاش فيلمخانه ملي ايران در مرمت و احياي اين فيلم مهم تاريخ سينماي ماست. از اين رو فيلمخانه ملي ايران لازم مي داند توضيحات زير را براي ثبت در تاريخ سينماي ايران انتشار دهد:

الف) فيلمخانه ملي ايران بيش از سه دهه است كه در تلاشي طاقت سوز موفق به گردآوري فريم به فريم و حلقه به حلقه بخش عمده و اصلي فيلم هاي تاريخ سينماي ايران شده است. اكثر قريب به اتفاق فيلم هاي سال هاي ماضي از انبارهاي استوديوها، سينماها، مجموعه دارهاي خصوصي، كه با كيفيت بسيار نامطلوبي نگه داري مي شدند، فراهم و به فيلمخانه ملي ايران منتقل شده است. غالب اين نسخه ها به دليل آنكه كپي هاي نمايشي فيلم ها بوده اند، طبعاً از آسيب و گزندهاي ناشي از شرايط نامساعد و غيراستاندارد محيطي يا خسارات وارد شده از دستگاه هاي نمايشي مصون نمانده اند. بنابراين در سالهاي گذشته در كنار تهيه و گردآوري و طبقه بندي فيلم ها (اعم از مستند، گزارشي، خبري، سينمايي و انيميشن) حد اعلاي تلاش، صورت گرفته تا اين فيلم ها در شرايط محيطي مناسبي حفظ و نگه داري و مرمت و احيا شوند تا عمر طولاني تري پيدا كنند. تهيه اينترنگاتيو و كپي هاي جديد از فيلم هاي قديمي، با بهره گيري از لابراتوار اختصاصي فيلمخانه ملي ايران، سالها است كه به صورت روزانه در جريان است.

ترمیم دیجیتالی فیلم سینمایی گاو ساخته داریوش مهرجویی

ب) بديهي است كه پاره اي از كپي هاي نمايشي كه در شرايط نامطلوبي به فيلمخانه ملي ايران راه يافته اند، به دليل عمليات نامناسب لابراتواري، كه در همان سالهاي ساخت فيلم ها انجام شده است، و نيز نمايش هاي مكرر با آپارات هاي مستعمل، عدم دسترسي فيلمخانه به بسياري از نگاتيوها و فعل و انفعال هاي شيميايي آنچنان دچار تخريب شده اند كه با روش هاي لابراتواري ترميم و احياي آنها امكان پذير نيست. تخريب و آسيب هاي وارد شده به اين فيلم ها امكان هرگونه مرمت و بازسازي به شكل آنالوگ را در سال هاي گذشته از بين برده بود و بهترين راه نجات آنها استفاده از روش هاي احيا و مرمت ديجيتالي است.

ج) فيلمخانه ملي ايران، به دليل محدويت هاي موجود، حجم انبوه فيلم هاي آسيب ديده اي كه مستمرآً دريافت مي دارد و همچنين هزينه هاي سرسام آور احياء و بازسازي تصاوير، همواره اصرار بر اين داشته كه با تجهيز امكانات فني (چه لابراتواري و چه ديجيتال) اين فيلم ها در ايران تعمير و مرمت و احيا شوند، تا هم امكانات مرمت و احياي ديجيتال و هم دانش فني آن در كشورمان فراهم و توسعه يابد. از اين رو از سال 1388 براي امر بازسازي نگاتيو يا پوزیتيو تعدادي از فيلم هاي بيشتر صدمه ديده با دقت فراوان از فناوري ديجيتال براي مرمت و احياي تصاوير معيوب و مخدوش استفاده شده است.

د) اما در خصوص فيلم «گاو»: در سال 1392 تصميم گرفته شد كه زير نظر كارشناسان و با هزينه فيلمخانه، در «شركت پيشگامان سينماي آريا»، نگاتيو فيلم اسكن و سپس با به دست آوردن فايل ديجيتال كار احياء و اصلاح فريم هاي آسيب ديده فيلم انجام شود. خوشبختانه چون نگاتيو اين فيلم به همراه باند ميكس اصلي صدا در گنجينه فيلمخانه در شرايط محيطي مطلوبي نگهداري شده است، كار احياي آن دشواري كمتري داشت.

ه) احيا، مرمت و تعمير فيلم هاي آسيب ديده، پروژه سخت و زمان بري است و با صرف هزينه هاي بسيار انجام مي شود. با به ثمر رسيدن احياي تعدادي از فيلم ها (مثل «اون شب كه بارون اومد»، «براي آزادي»، «باد صبا» و «گاو» و...) هم اكنون آرزوي ديرينه فيلمخانه ملي ايران براي مجهز شدن كشور به دانش و فناوري مرمت و احياي ديجيتال به واقعيت پيوسته و اميد است به تدريج با تجهيز و توانمندسازي بخش خصوصي و همچنين تقويت بيشتر و مستمر بنيه فني و تجهيزاتي فيلمخانه ملي ايران به اين امكانات و دانش آن بتوان كار احياي فيلم هاي مهم تاريخ سينماي ايران را با دقت و سرعت بيشتري پيش برد.

منبع: بانی فیلم آنلاین

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 18 خرداد ماه 1393

   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir