پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

بازگشت

موسیقی سایت

موسيقي سايت را گوش كنيد

در اين بخش مي توانيد به آرشيو نوشته ها، يادداشت هاي سينمايي، نقد و تحليل فيلم ها و مقالات سينمايي (بالاخص مقالات حوزه نمايش و اكران كشور) موجود در سايت دسترسي داشته باشيد.

   عنوان يادداشت:

مارتین اسکورسیزی نیز از ادامه تولید فیلم ‌های 35 میلیمتری توسط کمپانی «کداک فیلم» حمایت کرد

حمایت اسکورسیزی از ادامه تولید فیلم‌های 35 میلیمتری

به گزارش ایسنا، مارتین اسکورسیزی، کارگردان صاحب ‌نام سینمای جهان نیز پس از چهره‌ هایی چون «کوئنتین تارانتینو»، «کریستوفر نولان» و «جی.جی آبرام» با انتشار بیانیه ‌ای از تصمیم کمپانی «کداک» برای ادامه تولید فیلم‌های 35 میلیمتری حمایت کرد.

مارتین اسکورسیزی سینماگر برجسته سینمای جهان و خالق گاو خشمگین

در این بیانیه آمده است: برای آنچه انجام می‌دهیم عناوین گوناگونی وجود دارد؛‌ سینما‌، فیلم و... به ما کارگردان می‌گویند، اما بیشتر اوقات با عبارت فیلمساز خطاب می‌شویم. فیلمسازان،‌ قصد ندارم ظهور فیلم‌ های (اچ دی) دیجیتال را نادیده بگیرم، چرا که این فیلم‌ها مزایای فراوانی چون نور بهتر‌، فیلمبرداری راحت ‌تر در شب و توانایی در تغییر فیلم به نحو احسن را در اختیار ما قرار می‌دهند. قیمت دوربین ‌های دیجیتال نیز مناسب ‌تر است و امروزه می‌توان با هزینه بسیار پایین فیلم ساخت. حتی کسانی که با فیلم‌ های 35 میلیمتری فیلم می‌سازند در نهایت کار خود را به صورت دیجیتال (اچ دی) تمام می‌کنند و فیلم‌هایشان را نیز با فرمت HD نمایش می‌دهند. بنابراین به راحتی می‌توانیم بپذیریم که آینده در فیلم‌های دیجیتال است. کار با فیلم‌های 35 میلیمتری دشوار و ناقص است و حمل و نقل آنها نیز موجب ایجاد صدمه به آنها می‌شود‌، پس باید گذشته را فراموش و با آن خداحافظی کنیم.

اسکورسیزی در ادامه بیانیه ‌اش افزود: همواره به ما یادآوری می‌شود که فیلم یک تجارت است، اما فیلم‌ یک قالب هنری است که فیلمسازان جوانی که قصد ساخت فیلم دارند باید به ابزار و ماتریالی که سنگ بنای این قالب هنری بوده است نیز آشنا شوند. آیا می‌توان از نقاشان هنرمند خواست تا رنگ و بوم خود را برای همیشه کنار بگذارند، چرا که کار با «آی پد» آسانتر است؟ البته که نمی‌توان چنین کاری کرد. در تاریخ سینما تنها بخش ناچیزی از آثار تشکیل دهنده این قالب هنری بر روی فیلم‌های 35 میلیمتری ثبت نشده است.

در واقع هر آنچه در فرمت اچ دی انجام می‌دهیم تلاشی است برای بازسازی فیلم‌های 35 میلیمتری و باید این را به خاطر داشته باشیم که فیلم‌ های 35 میلیمتری کماکان بهترین و تثبیت شده ‌ترین راه برای ضبط فیلم است. مطمئن نیستم که اطلاعات دیجیتال دوام خواهند داشت. اما اگر فیلم‌های سنتی را به خوبی نگهداری کنیم می توان آنها را برای نسل های بعد حفظ کرد.

اسکورسیزی خود به سبب کیفیت بالاتر رو به فن آوری دیجیتال آورده است،‌ گرچه او همچنان نسبت به اهمیت فیلم‌های 35 میلیمتری تأکید می‌کند چرا که حفظ و نگهداری از این فیلم ‌ها برای نسل‌ های آینده مطمئن ‌تر است. اسکورسیزی عاشق سینماست و نه آن را به عنوان یک مدیوم، بلکه یک قالب هنری می‌داند. در حالی که فناوری‌ های جدید چهره فیلمسازی را تغییر می‌دهند،‌ این بدین معنا نخواهد بود که ما ناگزیر به فراموش کردن فرمت‌ های قدیمی آن هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 15 مرداد ماه 1393

   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد.  

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir