پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

گوگل پلاس سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 آرشيو  مقالات و نوشته هاي سينمايي   

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی...

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

طراحی و راه اندازی وب سایت اینترنتی در استان اردبیل

طراحی و ساخت وب سایت در اردبیل

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

بازگشت به صفحه تحلیل فیلم ها

بازگشت به تحلیل فیلمها

نقد راجر ایبرت بر فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادي

   عنوان یادداشت:

نقد راجر ایبرت بر فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادي

Nader And Simin, A Separation

«جدایی نادر از سيمين» تصویری مفید از ایران امروز ارائه می دهد. برخی از نطق های آتشین سیاستمداران آمریكایی، ایران را به صورت ملتی سركش و مشتاق آغاز جنگ اتمی تصویر می كنند. از آن خوف دارم كه بسیاری از آمریكایی ها، ایرانیان را حرمسرا دارانی شترسوار تصور كنند، ولی این فیلم ملتی ظریف تر را به تصویر می كشد؛ و شخصیت های نجیب  آن را كه سعی می كنند درستكار باشند.

«جدایی نادر از سيمين» فیلمی است كه در آن هر یک از شخصیت های اصلی فیلم می كوشد در یک چارچوب مذهبی یكسان، زندگی خوبی برای خود فراهم كند كه این امر آنها را به ناهماهنگی كشانده و در موقعیتی ورای قضاوت قرار می دهد، چرا كه در خصوص احساسات انسانی هیچ فهرستی از قواعد قابل ارائه نیست. این فیلم مخاطبین را به گونه ای غیر معمول مستقیماً درگیر می كند، چرا كه گرچه ما می توانیم منطق موقعیت هر كدام را ببینیم؛ لیكن احساسات ما چیز دیگری می گوید.

نمايي از فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين

داستان فیلم در ایران امروزی اتفاق می افتد، ملتی مدرن كه تلاش دارد تحت قوانین اسلامی زندگی كند. داستان فیلم سرستیز با اسلام ندارد، ولی نشان می دهد كه به كارگیری غیر منعطف متون قانونی می تواند با روح قانون در تعارض باشد. این قاعده در خصوص هر ملت و هر قانون و مذهبی صادق است. قوانین تلاشی هستند برای تنظیم موقعیت های فرضی ای كه ممكن است هنوز رخ نداده باشند. اگر قوانین با اصول جایگزین می شدند شاید با ماهیت انسان سازگارتر بود.

این موقعیت را تصور كنید: نادر و سیمین (پیمان معادی و لیلا حاتمی) یك زوج خوشبخت از طبقه متوسط در تهران، دختر 11 ساله ای دارند به نام ترمه (با بازی سارینا فرهادی)، پدر سالخورده نادر نیز با آنها زندگی می كند. آنها به امید چشم انداز آینده ای بهتر برای ترمه، به صورت اصولی با هم توافق كرده اند كه به خارج مهاجرت كنند. سیمین اكنون آماده ترک كشور است ولی نادر به خاطر پدرش می خواهد كه بماند.

عكسي از فيلم جدايي نادر از سيمين ساخته اصغر فرهادي

سیمین می گوید: «ولی او كه تو را نمی شناسد» و جواب این است: «نه نمی شناسد ولی من كه او را می شناسم» هر دو درست می گویند. در اینجا با معضل جهان شمول آلزایمر روبه رو هستیم.  در این بن بست، سیمین به خانه مادرش نقل مكان می كند و به ناچار درخواست طلاق می نماید، گرچه هر دو می خواهند كه با هم بمانند. نادر پرستاری برای پدرش استخدام می كند. او راضیه است (ساره بیات) و ماهیت شغلش را از همسرش حجت (شهاب حسینی) مخفی كرده است چرا كه شوهرش به عنوان یك مسلمان معتقد، هیچگاه به او اجازه نخواهد داد كه در خانه مردی كه همسرش حضور ندارد، كار كند.

یک روز نادر به خانه می آید و می بیند كه پدرش به تختخواب بسته شده و راضیه نیز غایب است. او (راضیه) دلیل موجهی برای كارش دارد، ولی هم نادر و هم بیننده این را نمی دانند. نادر او را اخراج می كند و راضیه هم نادر را متهم می كند كه او را به پائین پله ها هل داده و باعث سقط جنین او شده است. حجت از نادر تحت عنوان «قتل نفس» شكایت می كند. یكی از شهود، معلم سرخانه ترمه، یعنی خانم قرایی است (مریلا زارعی) كه در عین داشتن صداقت، خودش هم چندان مطمئن نیست.

این چیزی است كه باید در مورد طرح كلی داستان بدانید. این وضعیت به دفتر یک بازپرس رسمی قضایی (بابک كریمی) منتهی می شود كه وظیفه اش شنیدن شهود و ارزیابی آنهاست. او مردی منصف و روشنفكر است و تمامی شهود تا جایی كه می توانند صادقانه شهادت می دهند، ولی هیچ كدام تمام واقعیت را در اختیار ندارند و یافته ها نیز باید با قوانین مذهبی مطابقت داده شوند. نادر و سیمین مسلمانانی معتدل هستند. راضیه چنان مذهبی است كه در خصوص اینكه می تواند لباس های زیر یك مرد پیر و بیمار را عوض كند استفتاء می كند و آنچه او را وادر به این كار می كند، فقر جانفرسای خانواده اوست. 

نویسنده و كارگردان این فیلم، اصغر فرهادی، داستان را به صورت منصفانه و یكدست بیان می كند. به نظر می رسد تنها دستور كار او این است كه همدلی را  منتقل كند. گرچه رفتارهای قاضی ممكن است به سمت مخالف احساس همدردی ما گرایش داشته باشد ولی ما می دانیم كه چرا او چنین كاری می كند و شاید رفتار درست هم همین باشد. اینكه كارگردانی بتواند فیلمی با چنین حس همدلی را در چنین وضعیت دشواری تولید كند، به قدرت كاراكترهای فیلم بستگی دارد.

بازیگران، چنانكه گاهی اوقات اتفاق می افتد، معجزاتی را خلق می كنند كه به فیلم قدرت اقناع كنندگی می دهد. معادی و حاتمی به عنوان زن و شوهر، ما را قانع می كنند كه كارآكترهای آنها با انگیزه هایی خالصانه رفتار می كنند، آنها یكدیگر را دوست دارند و برای خانواده هایشان بهترین ها را می خواهند ولی بر سر چگونگی رفتار با یكدیگر افتراق دارند. این موقعیت آنها را به سمت وضعیت قتل نفس و اتفاقات ناخوشایند می رساند، نه اینكه قاضی علاقه مند به مجازات آنها باشد.

«جدایی نادر از سيمين» تصویری مفید از ایران امروز ارائه می دهد. برخی از نطق های آتشین سیاستمداران آمریكایی، ایران را به صورت ملتی سركش و مشتاق آغاز جنگ اتمی تصویر می كنند. از آن خوف دارم كه بسیاری از آمریكایی ها، ایرانیان را حرمسرا دارانی شترسوار تصور كنند، ولی این فیلم ملتی ظریف تر را به تصویر می كشد؛ و شخصیت های نجیب  آن را كه سعی می كنند درستكار باشند. حل معمای درست و غلط در این داستان  جالب یک چالش اخلاقی است. بسیار مشتاق بودم این فیلم را همراه قضات خردمند دادگاه های خانواده در آمریكا نگاه كنم و داوری های آنها را نیز بشنوم. گاهی اوقات برای برخورد با عواطف انسانی قانون كفایت نمی كند.

منبع: شیكاگو سان تایمز | مترجم: محمد حمیدی

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | کاربر: مرتضی طالب پور

 

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد. کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی خواهد داشت. 

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. این سایت، اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir