پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

   آرشيو ويژه نامه سينمايي

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

ویژه نامه سینمایی: تاریخچه جشنواره فیلم کن + عکسها

ویژه نامه سینمایی پیرامون تاریخچه جشنواره فیلم کن

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی...

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

ویژه نامه های سینمایی

بازگشت به صفحه ويژه نامه سینمایی

 

ويژه نامه سينمايي سينما قدس اردبيل

 پيرامون موفقيت هاي فيلم «جدايي نادر از سيمين» در جشنواره ها و رسانه ها

فيلم سينمايي «جدايي نادر از سيمين»، فاتح بزرگ برلين 61

ويژه نامه سينمايي سينما قدس اردبيل:جدايي نادر از سيمين موفق شد خرس طلاي بهترين فيلم جشنواره برلين را از آن خود كند. اين ساخته اصغر فرهادي همچنين دو خرس نقره‌اي بهترين بازيگر زن و بهترين بازيگر مرد را نيز براي مجموعه بازيگران «جدايي نادر از سيمين» دريافت كرد تا فاتح بزرگ برلين 61 نماينده شايسته سينماي ايران باشد. از همان اولين نمايش جدايي نادر از سيمين در برلين مي‌شد حدس زد كه اتفاق‌ هاي خوبي براي فيلم فرهادي رخ خواهد داد. ستايش منتقدان برجسته بين‌المللي و كسب جوايزي چون جايزه بهترين فيلم داوران مستقل جشنواره برلين، تعدادي براي فتح خرس طلايي بود. جايزه ‌اي كه سينماي ايران براي اولين بار آن را دريافت كرده است.

اصغر فرهادي با فيلم جدايي نادر از سيمين فاتح بزرگ برلين شصت و يكم - 2011

بيانيه هيأت داوران مستقل جشنواره برلين در مورد انتخاب فيلم جدايي نادر از سيمين

طبق اعلام سايت جشنواره ‌برلين؛ هيأت داوران مستقل جشنواره برلين كه اعضاي آن بدون دخالت برگزار‌كنندگان جشنواره‌ برلين انتخاب مي‌شوند، جايزه‌ بهترين فيلم بخش رقابتي را به جدايي نادر از سيمين اعطا كردند. اين هيأت داوران در بيانيه ‌شان آورده‌اند: «فيلم جدايي نادر از سيمين به شكلي بسيار قوي توانسته است، مشكلات مربوط به زندگي خانوادگي را به تصوير بكشد. در اين فيلم مضاميني چون روابط والدين و كودك، طلاق، عدالت و تعهد مذهبي نشان داده شده است. قدرت تأثير‌گذاري اين فيلم زماني است كه كارگردان از مخاطب مي‌خواهد تا خودش راحل‌هاي پيشنهادي را تجسم كند.»

فرهادي: از مردم بزرگ و عزيز سرزمينم ايران ياد مي‌كنم

مراسم اختتاميه اين دوره جشنواره برلين، در کاخ جشنواره برگزار شد و هيأت داوران بخش مسابقه بين‌الملل به رياست ايزابلا روسليني بازيگر ايتاليايي علاوه بر اهداي جايزه خرس طلاي بهترين فيلم، جايزه خرس نقره‌اي بهترين بازيگر زن را به گروه بازيگران زن «جدايي نادر از سيمين» شامل ليلا حاتمي، ساره بيات و سارينا فرهادي و جايزه خرس نقره‌اي بهترين بازيگر مرد را نيز به گروه بازيگران مرد فيلم، پيمان معادي، شهاب حسيني، بابك كريمي و علي‌اصغر شهبازي اهدا كرد.

در مراسم پاياني جشنواره‌ فيلم برلين از عوامل «جدايي نادر از سيمين» علاوه بر اصغر فرهادي؛ محمود كلاري، پيمان معادي، ساره بيات، سارينا فرهادي، علي ‌اصغر شهبازي، بابك كريمي، نگار اسكندرفر، مريم نراقي،حميدرضا قرباني حضور داشتند. خرس نقره‌ اي بازيگران زن را ساره بيات و سارينا فرهادي كه در مراسم حاضر بودند، گرفتند و خرس نقره ‌اي بهترين بازيگر مرد را پيمان معادي، علي ‌اصغر شهبازي و بابك كريمي كه حضور داشتند، دريافت كردند.

اصغر فرهادي پس از دريافت خرس طلايي جشنواره‌ فيلم برلين گفت: «فرصت خوبي است از مردم سرزميني ياد كنم كه قصه‌ ها از آنها آموخته ‌ام و قصه ‌هايي از آنها نوشته ‌ام. مردم بزرگ، عزيز و صبور سرزمينم ايران.» او از گروه همكارانش در ساخت «جدايي نادر از سيمين» به عنوان بهترين گروه دوران كاري اش ياد كرد و از همه‌ آنها تشكر كرد.

 

پوستر فيلم جدايي نادر از سيمين ساخته اصغر فرهادي

تمجيد اسكرين ‌ديلي از جدايي نادر از سيمين

نشريه سينماي اسكرين ديلي با تمجيد از جدايي نادر از سيمين نوشت: «اصغر فرهادي با اين فيلم به جمع كارگردانان معاصر جهان پيوست.»

«لي ‌ماشال» منتقد نشريه‌ اسكرين ديلي، در نقد فيلم جدايي نادر از سيمين نوشت: «اين درام اجتماعي و اخلاقي تحسين ‌برانگيز كه جامعه‌ امروز ايران را به تصوير كشيده است، دنباله‌ فيلم «درباره‌ اِلي...» است كه اصغر فرهادي را به رديف فيلمسازان سرشناس معاصر دنيا رسانده است. تمام آنهايي كه مي‌خواهند بدانند سينماي امروز ايران در چه شرايطي قرار دارد، بايد اين فيلم را ببينند.» اين نشريه در ادامه آورده است: «فرهادي در فيلم جديد خود بر روي داستاني دست گذاشته است كه نه تنها درباره‌ مردان و زنان، كودكان و والدين، عدالت و مذهب است، بلكه پرسش‌ هاي جهاني و موضوعات حساسي چون مسئوليت ‌پذيري، لزوم بيان حقيقت را مطرح مي‌كند و اين نكته را پررنگ ساخته است كه خط ميان انعطاف ‌پذيري، خودخواهي و زورگويي تا چقدر مي‌تواند باريك باشد. سرعت پيشرفت داستان فيلم ما را به ياد فيلم‌هاي كلاسيك آلفرد هيچكاك مي‌اندازد. نقطه‌ چشمگير اين فيلم، نحوه‌ كنترل سرعت طرح داستان است.»

اسكرين ديلي در مقايسه‌ ساخت جديد فرهادي با «درباره‌ اِلي...» پيش‌بيني كرد: «جدايي نادر از سيمين نسبت به «درباره‌ اِلي...» در سطح جهاني به موفقيت تجاري زيادتري برسد. نقش ‌آفريني ‌هاي باور‌پذير از تيم بازيگران قوي از جمله دو كودك بازيگر و فيلمبرداري عالي به نقاط مثبت اين فيلم افزوده است.»

جدايي نادر از سيمين‌، فيلم برگزيده خوانندگان روزنامه برلينرمورگن پست

هيأت داوران خوانندگان روزنامه ‌برلينر مورگن پست‌ آلمان فيلم جدايي نادر از سيمين‌ اثر اصغر فرهادي را بهترين فيلم جشنواره سينمايي ‌برلين‌ دانستند.

نمايندگان خوانندگان روزنامه برلينرمورگن پست، بدون رأي مخالف، جايزه خود را به اين فيلم كه يك تصوير واقع بينانه از ايران امروز است، اختصاص دادند. شصت و يكمين جشنواره بين المللي فيلم برلين موسوم به برليناله از هفته گذشته با نمايش 16 فيلم در بخش مسابقه اصلي آغاز شد. جايزه نمايندگان خوانندگان روزنامه ‌برلينر مورگن پست‌ براي سي و هشتمين بار داده مي شود و 12 نفر از خوانندگان منتقد فيلم اين روزنامه، پس از 9روز تماشاي 16فيلم بخش مسابقه اصلي اين جشنواره، با اكثريت قاطع جدايي نادر از سيمين را برگزيدند. به نوشته اين روزنامه، اين براي نخستين بار است كه همه اعضاي هيأت داوران يك ‌صدا به يك فيلم رأي مي دهند.

برلينر مورگن پست نوشت: «هيأت داوران يادآور شدند كه اختصاص نيافتن خرس طلايي و جايزه اصلي جشنواره برلين به فيلم جدايي نادر از سيمين، يك رسوايي بزرگ اين جشنواره خواهد بود.» پيش از اين نيز ديگر منتقدان فيلم در آلمان و خبرنگاران رسانه هاي اين كشور، فيلم ‌اصغر فرهادي‌ را داراي بيشترين بخت كسب جايزه ‌خرس طلايي‌ دانسته بودند. اصغر فرهادي با فيلم «‌درباره اِلي...‌» نيز در سال 2009 ميلادي جايزه خرس نقره اي اين جشنواره را كسب كرد.

منتقدان خارجي جدايي نادر از سيمن را ستودند

به عقيده منتقدان و كارشناسان سينمايي حاضر در جشنواره برلين فيلم ايراني جدايي نادر از سيمين و فيلم مجاري «اسب توربين» دو شانس برتر دريافت خرس طلايي اين دوره از رقابت‌هاي برلين هستند. به نقل از خبرگزاري فرانسه، يك درام ايراني با موضوع اختلافات خانوادگي و يك داستان غم ‌انگيز از مجارستان، فيلم‌هايي هستند كه به احتمال زياد جايزه خرس طلايي شصت و يكمين جشنواره فيلم برلين را به خود اختصاص خواهند داد.

فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين فاتح بزرگ برلين61

منتقدان و تماشاچيان فيلم جدايي نادر از سيمن ساخته اصغر فرهادي، كارگردان ايراني را بسيار ستوده‌اند، دو سال پيش نيز از اين كارگردان، فيلم «درباره اِلي...» در جشنواره برلين به نمايش درآمد و توانست جايزه بهترين كارگرداني را از آن خود كند.

اين فيلم داستان زني است به نام سيمين با بازي «ليلا حاتمي» كه مي‌خواهد به همراه همسرش نادر و دخترش ترمه از ايران برود و همه مقدمات اين كار را فراهم مي‌كند، اما نادر (پيمان معادي) نمي‌خواهد پدرش كه از بيماري آلزايمر رنج مي‌برد را تنها رها كند. اين اختلافات باعث مي‌شود سيمين از دادگاه درخواست طلاق كند و... در جشنواره برلين همچون ديگر جشنواره سينمايي جهان نظرات متفاوتي وجود دارد و برخي «اسب تورين» را نسبت به جدايي نادر از سيمين، فيلم برتري مي‌دانند. اين فيلم داستان زندگي سخت دو روستايي و سختي‌هايي است كه در زندگي با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند. جايزه خرس طلاي سال گذشته جشنواره برلين به فيلم تركيه‌اي «عسل» اعطاء شد.

جواد طوسي: تشخص هنرمندانه سينماي اجتماعي

جواد طوسي در تحليل خود از موفقيت فيلم جدايي نادر از سيمين در فستيوال برلين گفت: سابقه حضور فيلمسازان ايراني در جشنواره برلين را بهتر است با يادي از زنده ياد سهراب شهيد ثالث يادآور شويم كه با فيلم در غربت، طبيعت بي‌جان حضور چشمگيري در اين فستيوال معتبر جهاني داشت اما در سينماي شكوفا و بالنده اين دوران معاصر قدر مسلم تداوم حضور موفقيت آميز فيلمسازي در جايگاه اصغر فرهادي در دو دوره متوالي با فيلم‌هاي درباره الي و جدايي نادر از سيمين به ويژه جوايز اختصاص داده شده به فيلم اخيرش يك اتفاق استثنايي و شوق برانگيز براي هر ايراني علاقه‌مند به ذات هنر و مديوم سينماست.

طوسي افزود: اگر بخواهيم به درستي و با نگاهي كارشناسانه دلايل اين توجه و مؤلفه‌هاي قابل دفاع ريشه يافته در كليت اثر اصغر فرهادي را در اين زمان فشرده ارزيابي كنيم، بايد به نگاه هوشمندانه او در مواجه شدن با مضمون انتخابي او عنايت داشته باشيم.

فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين فاتح بزرگ برلين61

اين منتقد برجسته سينماي ايران گفت: فرهادي در قبال اقبال مخاطبان و جامعه منتقدين نسبت به فيلم قبلي خود (درباره اِلي...) بيش از حد ذوق زده نشد تا به يك خودشيفتگي و ترديد در ادامه مسير فيلمسازي خود متمايل شود. در واقع اين نظر موافق داخلي و خارجي براي او عامل محركي است در جهت مسير تكاملي كارش بود تا به شكل منطقي افق ديدش را نسبت به جامعه ملتهب و نامتوازن پيرامونش بازتر و عميق ‌تر كند. طوسي گفت: فرهادي با اين پشتوانه در كنار آسيب‌ شناسي خصايل فردي طبقه متوسط جامعه معاصر شهري، اين بستر را براي حضور منطقي طبقه‌اي ديگر در كانون اين موقعيت ناهمگون و جدا افتاده فراهم مي‌كند، تقابل ميان نادر و حجت براساس نگاه واقع ‌بينانه و درك عميق جامعه شناسانه فرهادي، خصمانه و تخطئه ‌آميز نيست، دوربين اصغر فرهادي در اجراي هماهنگ و مستند گونه خود به گونه‌اي با رويا‌رويي اين دو طبقه و كشمكش ‌هاي ناگزير آنها رو به رو مي‌شود كه ما به عنوان يك بيننده در مقام قضاوت بي‌ رحمانه قرار نمي‌گيريم تا يكي از اين دو طيف را به نفع طيف مقابل محكوم و از صحنه خارج كنيم. در اين ميزانسن مبتني بر رئاليسم اجتماعي معاصر هر فرد با شمايلي خاكستري و در يك موقعيت پر سايه و روشن مي‌تواند دلايل منطقي خود را داشته باشد. قدر مسلم تجارب عميق محمود كلاري در كار با فيلمسازان مختلف و انعطاف پذيري هنرمندانه او در تطبيق درست و به موقعه خود با ذات يك اثر و مضمون مورد نظر فيلمساز، نقش مؤثر و چشمگيري در مشكل يابي چنين فضاي باورپذيري داشته است.

اين نقطه تفاهم‌ يافته ميان فيلمساز و فيلمبردار خود، فضا و موقعيتي را در معرض ديد من بيننده قرار مي‌دهد، كه با هر ذهنيت و سليقه و خواستگاه اجتماعي به طور اجتناب ناپذير خودم را در مورد موقعيت آدم‌هاي فيلم حس مي‌كنم. طوسي به صحبت‌ هايش اضافه كرد: اين فضا و حس و دنياي زنده و به شدت باورپذير بخشي از قواعد بازي هوشمندانه اصغر فرهادي در دستيابي به يك بيان سهل و ممتنع در جدايي نادر از سيمين است. از اين حيث، به لحاظ تعادل ميان فرم و محتوا و عدم حضور متظاهرانه دوربين و ديگر ابزار تكنيكي در كليت فيلم و انعطاف پذيري اكثر قريب به اتفاق بازيگران در فرو رفتن در قالب نقش محوله و فاصله گرفتن از هرگونه بازي نمايشي و غلو آميز جدايي نادر از سيمين نه تنها نسبت به درباره اِلي... فيلم موفق ‌تر و قابل دفاع ‌تري است، بلكه يك نمونه قابل استناد در سينماي اجتماعي هويتمند اين دوران به شمار مي‌آيد. نگاه تلخ انديشانه جاري در «جدايي نادر از سيمين» به لحاظ آميخته شدن با واقعيت عيني مناسبات فردي و اجتماعي دنياي بي ‌فضيلت اين زمانه، تحميلي و مغرضانه نيست و نتيجتاً بيننده را اذيت نمي‌كند دوربين در مقام يك ناظر واقع‌ نگر به اين شكاف و سوء تفاهم و فاصله‌ هاي عاطفي و انفكاك ميان اقشار مطرح جامعه مي‌پردازد و به خود اجازه نمي‌دهد كه جلوتر از من مخاطب در مقام داوري از پيش تعيين ‌شده برآيد.

فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين فاتح بزرگ برلين61

وي در بخش ديگري از صحبت خود گفت: اين چند نشانه و مؤلفه‌ هاي به اجمال گفته شده مي‌تواند بيانگر دلايل جلوتر بودن جدايي نادر از سيمين نسبت به فيلم موفق و قابل بحث گذشته (درباره اِلي...) باشد. موفقيت چشمگير جدايي نادر از سيمين در آخرين دوره‌ برگزاري جشنواره جهاني برلين براي هر ايراني عاشق سينما و هنرمندان دغدغه مندش مي‌تواند افتخار آفرين باشد. اميد كه اصغر فرهادي همچنان با همان نگاه هوشمندانه و درك عميق جامعه‌ شناسانه خود با وام گرفتن از واقعيت‌ هاي عيني سرزمين خود و حفظ دغدغه مندي اجتماعي خود بتواند گام‌ هاي بعدي را با موفقيت روز افزون ادامه دهد. موفقيت تاريخي جدايي نادر از سيمين در فستيوال شناخته شده برلين، در واقعيت امر بيانگر اهميت سينماي اجتماعي در جامعه معاصر كنوني است كه مي‌تواند سرفصل مناسبي براي جدي گرفتن اين سينما در جامعه هنري ما باشد تا فيلمسازان دغدغه‌مند ديگرمان بتوانند نگاه مستقل خود را متوجه مضامين مبتلا به اين دوران پرالتهاب كنند و آن را تبديل به يك اثر ماندگار هنرمندانه كنند. البته اين نكته را هم نبايد فراموش كرد كه نفس جايزه و اقبال فراگير براي فيلمساز جامعه‌ نگر اگر به يك خودشفيتگي و عامل وسوسه كننده دروني تبديل شود، اولين گام در پسرفت و زوال او مي‌تواند باشد. زيرا فيلمساز وابسته به سينماي اجتماعي جدا از فرديت خود، از جامعه و افرادش الهام مي‌گيرد و در طي طريق هنرمندانه بعدي، نبايد به خود و مخاطبش دروغ بگويد خوشبختانه اصغر فرهادي نشان داده در تداوم مسير تعالي سينماي اجتماعي خود، به اين رياضت و ممارست دروني اعتقاد دارد.

هوشنگ گلمكاني: از موفقيت فرهادي خوشحالم

هوشنگ گلمكاني نيز در خصوص پيروزي فيلم فرهادي در برلين گفت: من «جدايي نادر از سيمين» را بسيار دوست دارم. اين ساخته اصغر فرهادي به واقع فيلم خوبي است و همين طور از موفقيت ‌اش در اين جشنواره جهاني بسيار خوشحالم. من بقيه فيلم‌هاي برلين را نديدم كه بتوانم ارزيابي كنم كه فيلم «جدايي نادر از سيمين» در كنار آن فيلم‌ ها چه جايگاهي دارد. وقتي آنجا نبودم و فيلم‌ها را نديده ام؛ تنها مي‌توانم از موفقيت آقاي فرهادي اظهار خوشحالي كنم.

كامبوزيا پرتوي: افتخار بزرگي نصيب سينماي ايران شد

كامبوزيا پرتوي با ابراز خوشحالي از موفقيت فيلم فرهادي در فستيوال برلين گفت: واقعاً اين افتخار بزرگي است كه نصيب سينماي ايران شده است. پرتوي توضيح داد: موفقيت فيلم «جدايي نادر از سيمين» را فرصت خوبي براي سينماي ايران مي‌دانم كه با اين موفقيت اين فيلم در برلين خوش درخشيد. او گفت: اينكه فيلمي سه جايزه اصلي را در جشنواره معتبر و مهمي به خود اختصاص دهد واقعاً مرا خوشحال مي‌كند. اين موفقيت نشان مي‌دهد كه جشنواره‌ اي با فكر و نگاه و انديشه اين فيلمساز به خوبي ارتباط برقرار كرده است. در دوره گذشته فستيوال برلين با فيلم (درباره اِلي...) با انديشه اصغر فرهادي آشنا شد و در اين دوره فستيوال برلين به تمام انديشه‌ و نگاه او توجه ويژه كرد. من متأسفم كه نتوانستم اين فيلم را ببينم اما قطعاً اين فيلم حرف بزرگ انساني خوبي داشته كه برلين را مجذوب خود كرده است. من اين موفقيت را به اين فيلمساز ارزشمند سينماي ايران تبريك مي‌گويم.

اطبايي: امسال يك سال استثنايي براي سينماي ايران در برلين بود

محمد اطبايي در پي اهداي خرس طلايي جشنواره‌ برلين به «جدايي نادر از سيمين» اظهار خرسندي كرد: پس از دريافت نخل طلا كن و شير طلا ونيز، سرانجام خرس طلايي جشنواره‌ فيلم برلين نيز نصيب سينماي ايران شد.

اين كارشناس بين‌الملل سينماي ايران گفت: امسال يك سال استثنايي براي سينماي ايران در جشنواره‌ي برلين بود كه در نهايت شش جايزه نصيب شد، جدا از جايزه خرس طلايي بهترين فيلم و دو خرس نقره ‌اي مجموعه بازيگران در بخش رسمي، سه جايزه از هيأت داوري ‌هاي مستقل جشنواره‌ برلين شامل جايزه كليساي جهاني و جايزه هيات داوري خوانندگان روزنامه «برلين مورگن» به فيلم «جدايي نادر از سيمين» و جايزه سينما «سربيندت» به فيلم «باد و مه» محمد علي طالبي تعلق گرفت كه متأسفانه در رسانه‌هاي ايران اشاره‌اي به اين جايزه آخري نشده است.

اطبايي در ادامه مطرح كرد:بعد از نمايش فيلم «جدايي نادر از سيمين» در برلين مجموعه بازتاب ‌ها به شكل غرورانگيزي مثبت بود. نشريات مهم سينمايي از جمله اسكرين اينترنشنال، هاليوود ريپورتر، ورايتي بر روي آن نقد‌هاي مثبت نوشتند و خبرگزاري ‌هاي مهم دنيا از شانس اين فيلم براي دريافت خرس طلا گفتند.

وي ادامه داد: تا آنجا كه شنيده‌ام «جدايي نادر از سيمين» نمايش‌هاي بي ‌نظيري در برلين داشته است و شركت پخش كننده جهاني فيلم «ممنتو فيلم» فرانسه تا پايان جشنواره‌ي برلين، فيلم را به تمامي كشورهاي دنيا فروخته است كه اين موفقيت كمتر براي يك فيلم ايراني در چند سال اخير اتفاق افتاده است. اطبايي با اشاره به انتخاب مردمي «جدايي نادر از سيمين» در ايران تصريح كرد: جالب است اين فيلم منتخب و محبوب تماشاگران تهراني، مشهدي، مازندراني و برلين مي‌شود و منتقدان و هيأت داوران تخصصي نيز آن را برگزيده مي‌كنند، بنابراين ما با يك فيلم خاص رو به‌رو هستيم، خوشحاليم كه سازندگان آن ايراني هستند. اين كارشناس بين‌المللي يادآور شد:در چند سال گذشته فيلمي از ايران در جشنواره ‌ي فيلم برلين نداشتيم كه تا اين حد موفقيت داشته باشد. فكر مي‌كنم اين اتفاق توجه و نگاه جهاني را به سينماي ايران بيشتر مي‌كند و براي حضور فيلم‌هاي ديگر در عرصه‌هاي جهاني موثر است. اصغر فرهادي با اين موفقيت به جايگاهي رسيد كه اسم ايران و سينماي ايران را به خوبي تا سالها در بالاترين موقعيت قرار دهد.
اين كارشناس بين‌المللي سينماي ايران درباره‌ جايزه خرس نقره‌اي كه به صورت گروهي به بازيگران زن و مرد «جدايي نادر از سيمين» اهدا شده است، گفت: اين روند اهداي جايزه نشان مي‌دهد كه هيأت داوران نتوانستند ميان بازيگران تمايز قائل شوند، البته اين موضوع به قدرت كارگردان هم برمي‌گردد كه اين گونه از آنها بازي گرفته است.

فرهادي فيلم بعدي ‌اش را در يك كشور خارجي مي‌سازد

اصغر فرهادي اعلام كرد فيلم بعدي ‌اش را در يك كشور خارجي و احتمالاً با يك تهيه‌ كننده فرانسوي مي‌سازد. اصغر فرهادي كه براي حضور در جشنواره برلين در اين شهر آلمان به سر مي‌برد، در گفتگو با خبرنگار نشريه سينمايي اسكرين ديلي گفت: جدايي نادر از سيمين در واقع يك سير تكاملي منطقي از فيلم درباره اِلي... است، احساس من همواره اين بود كه داستان اين فيلم به پايان نرسيد، از ديدگاه من جدايي نادر از سيمين، ادامه درباره اِلي... است، در اين فيلم با نادر سفر به پايان مي‌رسد. وي ادامه داد: آنچه مهم است، پيام اين سفر نيست، بلكه سوال مهمتري كه وجود دارد، سوال شخصي است كه براي من مطرح است، ساخت فيلم براي من به معناي آن است كه اين سوالات را از ديگر مردم نيز بپرسيم و به آنها نيز فرصت فكر كردن بدهيم تا به من، ذهنيت لازم را بدهد. پس از درباره اِلي... اين سوال همچنان مطرح است. فرهادي درباره استفاده از پيمان معادي گفت: سبك بازي پيمان بسيار طبيعي و دلنشين است، يكي دو نفر در همه فيلم‌هاي من هستند كه از چنين ويژگي برخوردارند، آنها بازي نمي‌كنند بلكه همچون مردم معمولي رفتار مي‌كنند و به همين دليل من شيفته پيمان هستم.

وي درباره سختي انتخاب بازيگر نيز گفت: انتخاب بازيگر سخت است. خيلي سخت. بسياري از بازيگران در تلويزيون كار مي‌كنند و مردم هر شب آنها را مي‌بينند، آن چنان كه شما در اين زمينه با محدوديت بسيار زيادي رو به رو هستيد. فرهادي در پاسخ به پرسش اسكرين ديلي درباره علت فيلمسازي فرهادي در ايران گفت: من در كشورهاي خارجي نمي‌توانم براي طولاني مدت بمانم، همان طور كه يك بار كيارستمي گفت: تيم فوتبال هر طور كه باشد در كشور خودش بهتر بازي مي‌كند، شايد براي يك سال بتوانم در يك كشور بمانم ولي بالاخره هميشه نياز دارم كه به اصل و ريشه خودم بازگردم، هرگاه در خارج از ايرانم، هر لحظه روز شماري مي‌كنم كه بار ديگر به وطنم بازگردم.

فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين فاتح بزرگ برلين61

فرهادي درباره ارتباط ذهني ‌اش با سياست گفت: اين مشكل در ايران وجود دارد كه اگر شما فيلم‌هاي اجتماعي بسازيد، فوراً شما را به جريانات سياسي مرتبط مي‌كنند و هيچ راه فراري نيز براي شما وجود ندارد، همه زندگي ‌هاي معمولي و رفتارهاي روزانه انسان ‌ها با جريانات سياسي نيز تركيب شده ولي من خودم به شخصه از سياست بيزارم. سياستمداران موضع‌ هايشان را براساس علايق خود مشخص مي‌كنند. به ندرت شما بتوانيد در سياست، اثري از اخلاقيات پيدا كنيد، ولي من سعي مي‌كنم تا در كارهايم مسايل اخلاقي را بيان كنم. او در اين گفتگو درباره كارهاي آينده خود نيز گفت: تصميم دارم كه يك فيلم در خارج از ايران بسازم، شايد در برلين و شايد هم در جايي ديگر با يك تهيه‌ كننده خارجي. ايده‌ اي كه در ذهن من است، خيلي دور نيست و من همچنان به همان سبك قديم خودم فيلم خواهم ساخت و اين فقط يك پيشرفت خواهد بود. من اخيراً با چند تهيه ‌كننده صحبت كرده‌ام و قسمت ‌هايي از كار نيز انجام شده است. با يك تهيه كننده فرانسوي نيز براي ساخت اين فيلم صحبت شده است.

تبریک خانه سینما به اصغر فرهادی

جامعه اصناف سینمای ایران دریافت جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین را به اصغر فرهادی تبریک گفت. به گزارش روابط عمومي خانه سينما، در این متن آمده است: هنرمند گرانقدر آقای اصغر فرهادی، خبر نشاط انگیز موفقیت فیلم جدایی نادر از سیمین در جشنواره فیلم برلین موجی از شادمانی در میان ما برانگیخته است. توفیق کم نظیر کسب جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره و خرس نقره‌ای بهترین بازیگران زن و خرس نقره‌ای بهترین بازیگران مرد و همچنین جایزه هیئت داوران مستقل که مدیون خلاقیت شما و همکاران هنرمند شماست، تأییدی بر شایستگی ‌های بین‌المللی سینمای مستقل ایران است که به حق مهمترین سفیر فرهنگی کشور به شمار می‌رود. این موفقیت بزرگ را به شما و همکاران هنرمندتان، خانواده سینمای ایران و مردم فرهیخته و فرهنگ دوست ایران تهنیت می‌گوییم و در انتظار توفیق ‌های بیشتر چشم به راه آینده می‌مانیم.

پیام تبریک مجمع فیلمسازان

مجمع فيلمسازان سينماي ايران نيز با صدور پيام تبريكي به اصغر فرهادي خطاب به اين كارگردان چنين آورده است:

همکار و هنرمند گرامی جناب آقای اصغر فرهادی؛

دست کم یک دهه است که مردم ایران با شما به عنوان یکی از خلاقترین، بحث انگیزترین و جذاب ترین فیلمساز برآمده از بطن خویش آشنایند. همه ما به عنوان همکار شما واقفیم که موفقیت همزمان در عرصه های ملی و جهانی کاری سخت و دشوار است. و این مهم تنها از عهده فیلمسازانی هوشمند و حساس به مسائل زمان و مکان بر می آید. کاری که در این سالها شما به خوبی از عهده آن برآمده اید. موفقیت اخیر شما و همراهانتان در جشنواره جهانی برلین بساط شادمانی را برای سینماگران و سینما دوستان کشورمان مهیا ساخته و هم صنفان شما را در مجمع فیلمسازان سینمای ایران سربلند کرده است. به امید هموارشدن راه برای سایر سینماگران افتخار آفرین کشورمان همچون جعفر پناهی و محمد رسول اف؛ سرافرازی بیشتر شما را از خداوند مهربان خواستاریم.

تبريك مدیر عامل فارابی

همچنين مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی موفقیت ‌های فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی در جشنواره برلین را تبریک گفت.

در این پیام میرعلایی تصریح کرد: هنرمند گرامی و فرهیخته و کارگردان توانای سینمای ایران و هنرمندان و دست‌ اندرکاران فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین موفقیت کم‌ نظیر شما در کسب رتبه‌ های ممتاز جشنواره مهم و معتبر برلین در فاصله چند روزه از کسب افتخارتان در نزد مردم و هیأت محترم داوران جشنواره بیست و نهم فیلم فجر در زمانی که مردم شریف و هنر دوست ایران غرق در شادی‌ های اعیاد هفته وحدت، میلاد پیامبر مهربانی‌ ها، پیامبر اعظم (ص) و امام ششم شیعیان هستند، موجب مباهات و شادی دو چندان شد.

موفقیت‌ های چشمگیر فیلم نجیب و شریف جدایی نادر از سیمین بار دیگر این امید را در اهالی فرهنگ و سینما دوستان متعهد و مردمی این سرزمین زنده کرد که سینمای انسانی و تأثیر گرفته از فرهنگ و تمدن غنی ایران زمین می‌تواند نگاه‌ های کنجکاو و داوری‌های منصف را به سوی خود جلب کند. اینجانب به نمایندگی از طرف همه کارکنان خدوم بنیاد سینمایی فارابی که همواره تلاش خود را معطوف بالندگی سینمای ایران می‌‌کنند، این موفقیت ‌ها و سربلندی‌ ها را به شما و جامعه عزیز سینمای کشور تبریک گفته و برای همه شما عزیزان آرزوی موفقیت و تندرستی دارم.

بيانيه‌ انجمن منتقدان

انجمن منتقدان سينماي ايران نيز در پي موفقيت اخير «جدايي نادر از سيمين» جديدترين ساخته اصغر فرهادي در جشنواره برلين بيانيه ‌اي منتشر كرد. در بخشي از اين بيانيه آمده است: سينماي نوين ايران که بار ديگر با قدرت و استحکام فراوان در عرصه بين المللي رخ نمود، دوباره ايران را در فراسوي مرزها سرافراز کرد. فيلم جدايي نادر از سيمين و کارگردان متفکر و مسلطش با کسب يک خرس طلايي و دو خرس نقره‌اي از جشنواره برلين، نماينده شايسته‌اي بودند براي سينماي نوين ايران و سينماگران تازه نفسي که حرف‌ هاي زيادي در سينماي امروز براي گفتن دارند.

موفقيت جدايي نادر از سيمين اين نکته را يادآوري کرد که سينماي ايران زنده است و دوباره مي‌خواهد مهمترين سفير اين کشور در سراسر دنيا باشد.

آماده سازی سند: مدیر سایت سینما قدس اردبیل | Morteza Talebpour

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وبسایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت سینما قدس اردبیل، پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir