پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

   ويژه نامه سينمايي

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی...

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: تاریخچه جشنواره فیلم کن + عکسها

ویژه نامه سینمایی پیرامون تاریخچه جشنواره فیلم کن

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی و معرفی آثار داریوش خنجی

ویژه نامه سینمایی پیرامون زندگی و آثار داریوش خنجی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

ویژه نامه های سینمایی

بازگشت به صفحه ويژه نامه سینمایی

 

ويژه نامه سينمايي سينما قدس اردبيل پيرامون فيلم سينمايي «ملك سليمان» به كارگرداني شهريار بحراني

اولين فيلم Big Production تاريخ سينماي ايران ساخته شد

فيلم سينمايي ملك سليمان

   شناسنامه فيلم:

نويسنده و كارگردان: شهريار بحراني | تهيه كننده: مجتبي فرآورده - با حمايت هاي بنياد سينمايي فارابي و سازمان اوقاف و امور خيريه | مدير فيلمبرداري: حميد خضوعي ابيانه | موسیقی متن: چان کونگ وینگ | جلوه های بصری: لئو لو | تدوين: محمدرضا موييني

بازيگران: امين زندگاني، ژاله علو، محمود پاك نيت، حسين محجوب، مهدي فقيه، ارژنگ اميرفضلي، عليرضا كمالي نژاد، الهام حميدي، جواد طاهري، سيامك اطلسي، باقر صحرارودي، سيروس صابر، محمدجواد بخشي زاده، حميدرضا نعمت الهي، علي بكانيان، زهرا سعيدي، عباس قليچ لو، امان اله رحيمي، غلامرضا عارف نژاد، ساينا مهيمي

بودجه توليد فيلم: پنج ميليارد و صد ميليون تومان

    خلاصه داستان:

زندگي حضرت سليمان از دو بخش تشكيل شده است كه بخش اول زندگي حضرت سليمان تا مبارزه اجنه و شياطين و تسلط بر ايشان و بخش دوم از زمان تسلط و بر پايي ملك تا وفات ايشان است. فيلم ملك سليمان، به بخش اول زندگي ايشان پرداخته است.

گرچه بخش دوم زندگي حضرت سليمان به علت وجود ضد قهرمان‌هاي رئال و نيز حوادث جذاب ديگري مانند موضوع ملكه سبا و موضوع‌ هاي ديگر، قابليت قصه پردازي و درام بيشتري را دارد. اما بخش اول زندگي اشان، به علت وجود ضد قهرماناني از عالم دخان و ماهيت حوادث زندگي سليمان نبي در اين بخش، نوعي روايت را مي‌طلبيده است كه نويسنده به علت وفاداري به آيات و روايات قرآني، بخوبي از عهده روايت اين بخش زندگي سليمان نبي برآمده است.

    جوايز و افتخارات فيلم:

مراسم چهاردهمین جشن خانه سینما شامگاه ۲۵ شهریور ماه در تالار همایش‌های «برج میلاد» برگزار شد. در این مراسم که بیش از ۴ ساعت طول کشید چهار تندیس شایستگی به فیلم «ملک سلیمان» به کارگردانی شهریار بحرانی و تهیه کنندگی مجتبی فرآورده تعلق گرفت :

تندیس شایستگی بهترین مدیر فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه
تندیس شایستگی بهترین طراحی صحنه: عبدالحمید قدیریان
تندیس شایستگی بهترین طراحی لباس: عبدالحمید قدیریان
تندیس شایستگی بهترین جلوه های بصری: لئو لو

عبدالحمید قدیریان که دو بار برای دریافت دو تندیس شایستگی برای طراحی‌صحنه و لباس «ملک سلیمان» به روی صحنه آمده بود، در سخنانی گفت:این جایزه برای من با تمام جوایز دیگر فرق می‌کند. این حس دانشجویی که دارم در شروع کارم و انشاء‌الله پیشرفت کنم و من خودم را پا به پای سینما برسانم.


در بیست و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر تهران، فیلم ملک سلیمان دربخش مسابقه سینمای ایران، نامزد ۹ جایزه گردید و درنهایت توانست ۵ سیمرغ بلورین این جشنواره را به خود اختصاص دهد که مشروح آن به صورت زیر می باشد:  

رديف

اسامي نامزدهاي دريافت جايزه

اسامي برندگان

1

نامزد بهترین فیلم: مجتبی فرآورده

 --

2

نامزد بهترین کارگردانی: شهریار بحرانی

 --

3

نامزد بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه

 --

4

نامزد بهترین طراحی صحنه و لباس: عبدالحمید قدیریان

 --

5

نامزد بهترین چهره پردازی: سعید ملکان

برنده سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی

6

نامزد بهترین نقش مکمل مرد: مهدی فقیه

برنده سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد

7

نامزد بهترین موسیقی متن: چان کونگ وینگ

برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن

8

نامزد بهترین صدا: کینسون چانگ

برنده سیمرغ بلورین بهترین صدا

9

نامزد بهترین جلوه های بصری: لئولو

برنده سیمرغ بلورین بهترین جلوه های بصری

برنده جایزه پلاک طلایی بیست و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر تهران

برنده بیرق طلایی (جایزه ویژه مصطفی عقاد) دربخش مسابقه سینمای بین الملل

فیلم برگزیده انجمن روزنامه نگاران مسلمان

   ليست مصاحبه ها:

گفتگوي جام جم با شهريار بحراني كارگردان و مجتبي فرآورده تهيه كننده فيلم سينمايي «ملك سليمان» (خواندن مصاحبه)

گفتگوي برنا با مجتبي فرآورده، تهیه‌ کننده فيلم سينمايي «ملک سلیمان» (خواندن مصاحبه)


گفتگو با شهريار بحراني كارگردان و مجتبي فرآورده تهيه كننده فيلم سينمايي «ملك سليمان»

ملك سليمان مخاطب خاموش را به سينما كشاند

بي شك درباره «ملك سليمان» بسيار خوانده و شنيده ايد؛ فيلمي كه به دليل گستردگي ابعاد توليد آن و تفاوت فراواني كه با ديگر آثار سينماي ايران دارد، با حجم زيادي از حواشي همراه بوده است. از بودجه آن گرفته تا مدت زمان طولاني ساخت آن و بعد هم حضور گروه هاي غير ايراني در بخش هاي مختلف اين فيلم.

ملك سليمان حاصل ديدگاه و نگاهي است كه سينما را نه به عنوان وسيله اي براي تفريح و سرگرمي بلكه به عنوان ابزاري براي انتقال برخي اهداف و پيام ها در نظر دارد. چنين نگاهي در طيف سينماگران طرفداراني دارد كه «شهريار بحراني» يكي از جدي ترين آنهاست. در اين مصاحبه تلاش كرده ايم تا به دور از همه حواشي مرتبط با اين فيلم، بخش هاي ويژه و برجسته اين پروژه سخت و ارزشمند سينماي ايران را مرور كنيم. هزينه بالايي كه براي توليد فيلم شده چند دستاورد خوب براي سينماي ايران داشته كه در اين مصاحبه به آن توجه شده، هرچند گذشته از اين نكات، تلاش شده تا در خصوص نقاط ضعف فيلم نيز نقد و بررسي جدي صورت گيرد. بخش اول اين گفتگو با «شهريار بحراني» كارگردان فيلم صورت گرفته و در بخش پاياني «مجتبي فرآورده» تهيه كننده فيلم وارد مصاحبه شده و به سوال هاي ما پاسخ داده كه براي تفكيك اين دو بخش، پاسخ هاي فرآورده به شكل جداگانه ذكر شده است.

نمايي زيبا از كادربندي هاي دقيق فيلم سينمايي ملك سليمان

معمولاً فيلمسازان موضوع ها و سوژه هاي خاصي را براي ساخت فيلم انتخاب مي كنند. هميشه هم مهم است كه فيلمساز بر آن مقطع تاريخي كه قصد فيلمسازي درباره آن دارد، اشراف داشته باشد. مقطعي كه شما براي ساخت فيلم انتخاب كرديد، براي مخاطب ايراني چندان مأنوس نيست. چطور درخصوص اين مقطع مطالعه كرديد و بر جزئيات آن اشراف پيدا كرديد؟

اولين بار است كه مصاحبه اي انجام مي شود و يك نفر سوال هاي خود را با «فضاي فكري» ما آغاز مي كند. اين مسأله در هر فعاليت هنري امري مهم و حياتي محسوب مي شود. در همه هنرها از نقاشي گرفته تا مجسمه سازي و فيلمسازي، اگر در ابتداي كار فضاسازي خوبي صورت بگيرد، براي بيان موضوع و مضمون ظرف خوبي ايجاد شده است.

قبل از شروع فيلم ملك سليمان، ما به واسطه ساخت سريال «مريم مقدس» و سريال نيمه تمام «امام حسين(ع)» در چنين فضايي قرار داشتيم. بعد هم خدا توفيق داد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پيشنهاد كرد تا فيلمي قرآني بسازيم. اين ماجرا در جمع 3 نفره اي با حضور من، مجتبي فرآورده (تهيه كننده) و عبدالحميد قديريان (طراح صحنه و لباس) مطرح شد و ما به اين نتيجه رسيديم كه داستاني عميق و پر مايه اي از قرآن را انتخاب كرديم كه در آن به مقوله اي سخت و سنگين به نام ملك پرداخته مي شود. فيلم به دنبال يافتن پاسخ اين سوال است كه آيا حكومت عدل الهي مي تواند در زمين برقرار شود؟ آيا انسان ها با داشتن يك حاكميت مشخص مي توانند به سعادت و خوشبختي برسند؟ اين مباحث هم مذهبي است و هم سياسي. خداوند يك بار آن حكومت معنوي و مطلوبي كه در آخرالزمان در دنيا پياده مي شود را در زمان يكي از پيامبران خود - يعني حضرت سليمان - در زمين به شكل الگو اجرا كرده است. اين مسأله بحث مهمي است. شناسايي آفت هاي اين جامعه بسيار مهم است. وقتي اين آفت ها مطرح شود، به نوعي آفت هاي پيش روي جمهوري اسلامي ايران مطرح مي شود و به نوعي كل بحث بشر بر روي زمين مورد توجه قرار مي گيرد. اينكه انسان از چه طريق و با چه سيستم و قانونمندي هايي مي تواند اين مسير را طي كند تا به خوشبختي برسد. اينها مباحث مهمي بود كه در فيلم ملك سليمان يافتيم و براي ساخت به معاونت سينمايي پيشنهاد داديم.

داستان هاي قرآني همچون حضرت موسي، حضرت عيسي و... در فيلم ها و سريال هاي خارجي مختلفي به تصوير كشيده شده است كه البته نگاه غالب در اغلب آنها چندان مورد تأييد مسلمانان نيست. درخصوص داستان حضرت سليمان نيز چنين اتفاقي افتاده بود؟

اين داستان به روايت توراتي 18 بار مقابل دوربين رفته است. ما آن روايت را قبول نداريم چون تحريف هاي زيادي در آن وجود دارد. در دهه 50 ميلادي و زماني كه هاليوود شروع به ساخت فيلم هايي در تثبيت دولت غاصب اسرائيل كرد، اولين نمونه از اين فيلم ها ساخته شد. به نظر جمع سازنده فيلم «ملك سليمان» مبناهاي فكري غرب برپايه ديدگاه هاي توراتي است.

به چه معنا؟

از نظر غرب ملك سليمان به معناي لذت جويي مادي از دنيا است. فلاسفه گفته اند ما در غرب جديد و به طور مشخص در شهر نيويورك مدينه فاضله اي را پياده كرده ايم كه برگرفته از ملك سليمان است. از ديد مادي گرايانه و لذت جويانه دنيايي ملك سليمان محقق شده است اما ما مسلمانان معتقديم ماجرا شكل ديگري دارد. از نظر ما سليمان پيامبر است و اولين وظيفه او نجات بشر است و اين طور نيست كه مانند روايت هاي اسرائيليات نسبت هاي ناروا به آنها داده شود.

نگاهي كه شما به اين موضوع و داستان داريد، يادآور سريال تلويزيوني «حضرت يوسف (ع)» است. سازندگان آن سريال هم با اين نيت سراغ داستان زندگي اين حضرت آمدند كه از اين طريق جامعه اي آرماني را به تصوير بكشند كه با مديريت پيامبرگونه به موفقيت و خوشبختي مي رسد. با توجه به حضور شما در آن پروژه و نزديكي فكري شما با سازندگان آن اثر آيا مي توان اين دو فيلم را با هم مقايسه كرد؟

اتفاقاً داستان سريال «حضرت يوسف (ع)» هم داستان ملك است. خداوند به چند پيامبر ملك عطا مي كند. يكي حضرت يوسف و يكي حضرت داوود (ع) و ديگري حضرت سليمان نبي. خداوند به دو غير پيامبر يعني ذوالقرنين و طالوت هم ملك عطا مي كند.

انتخاب اين مقطع از جهت نا آشنايي مخاطب ايراني با اين مقطع سخت نبود؟ مخاطبان سينما و تلويزيون در ايران به دليل كثرت فيلم هاي ساخته شده درباره مقطع تاريخ صدر اسلام و تاريخ معاصر، با چنين مقاطعي آشنايي كامل دارند اما فضاي مربوط به ملك سليمان براي آنها اندكي غريب است.

داستان هاي قرآني طوري در مخاطب نفوذ مي كنند كه فراتر از زمان و مكان است. اين داستان ها با فطرت مخاطب سر و كار دارند. دليل نقل اين داستان ها از سوي خداوند هم همين است. خداوند قصد داستان سرايي ندارد بلكه به دنبال عبرت آموزي است و خواننده قرآن با مطالعه اين داستان ها به اين نكته مي رسد. مخاطب هم معمولاً با مقطع زماني زندگي مثلاً قوم صالح كاري ندارد، بلكه به صفات اين قوم و مشكلاتي كه بر سر راه ايمان آوردن آنها وجود داشته توجه مي كند و اين چيزهاست كه برمخاطب اثر مي گذارد. برخلاف بسياري از فيلم هاي روز سينماي ايران كه با وجود پرداختن به مسائل روزمره، تأثيري بر مخاطب ندارد.

قرآني بودن داستان هايي كه انتخاب مي كنيد شما را محدود نمي كند؟ به هرحال حرف زدن درباره قرآن اقتضاها و محدوديت هاي خاصي را ايجاد مي كند.

بهتر است به اين سوال اين گونه پاسخ بدهيم كه ما مي توانيم مباحث قرآني را در بسياري از داستان هاي ديگر هم بيان كنيم و راه حل هاي قرآني را در داستان هاي ديگر به تصوير بكشيم. اين شيوه خيلي پسنديده است اما يك شيوه ديگر هم كه براي مخاطب جذاب است، پرداختن به همان داستان هاي قرآني است. مخاطب صرفاً به دنبال ديدن روايت هاي قرآني در داستان هاي حول و حوش خود نيست، بلكه اغلب دوست دارد تا اين روايت ها را در زمان و مكان واقعي خود و درباره آدم هاي ديگر نيز مشاهده كند.

نمايي از فيلم سينمايي ملك سليمان

فيلم ارجاع ها و نشانه هايي درخصوص «فراماسونري» دارد. مثلاً در سكانس آغازين فيلم و در معبد آن شيطان پرست، بر روي طبل ها علامت شمعدان هاي فراماسونري ديده مي شود. چنين نمادهايي چند بار ديگر هم تكرار مي شود. حضور اين نشانه ها به چه دليل است؟

ما تحقيقات مفصل و ميداني فراواني انجام داديم كه در بخشي از آن كه توسط من و مجتبي فرآورده انجام شد، به طور مشخص بر روي تاريخچه شيطان پرستي متمركز شديم. ريشه شيطان پرستي به زمان جنگ هاي صليبي و شواليه هاي معبد و فرار آنها از فرانسه به سمت اسكاتلند برمي گردد كه در آن زمان، شيطان پرستي و سپس فراماسونري شكل مي گيرد كه بعدها به تشكيل قاره آمريكا منجر مي شود. اينها زنجيره اي از فعاليت هاي شيطان است كه دخل و تصرف داشته و تلاش كرده تا بر نهادها و بنيادهاي بشري سلطه پيدا كند.

اما اين نشانه ها ديگر در فيلم تكرار نمي شود و فقط در بخش هايي از فيلم به مسأله رباخواري اشاره مي شود. آيا همين ميزان تأكيد كفايت مي كرد؟

فعلاً كفايت مي كند. در قسمت دوم كه اجنه و شياطين به تسخير مردم درآمده اند و ديگر كاربردي ندارند، مردم سراغ اجنه مي روند و از آنها درخواست طلسم و سحر مي كنند. در آن قسمت ما بنيان هاي فكري شيطان پرستي و تمايل به بدي را بيشتر مورد توجه قرار مي دهيم.

در سايت فيلم تصاويري از شيطان وجود دارد كه كاملاً تجسم مادي دارند و چهره آنها ديده مي شود اما در فيلم، تصويري كه از شياطين ديده مي شود تصاوير محوي است كه به شكل كانگورو و ميمون ديده مي شود. چرا تصوير شيطان را نشان نداديد؟

ما اين تصوير را در رايانه ساختيم و حتي براي آن استخوان بندي، عضله و بافت طراحي شد. حتي نماهايي هم براي سكانس پاياني كار گرفته شد تا شيطان نمايش داده شود اما در آن مقطع به اين نتيجه رسيديم كه هرچه تصوير محوتري از شيطان ببينيم، بهتر است.

نمايي از فيلم سينمايي ملك سليمان

چرا؟

داستان ملك سليمان داستان برپايي يك ملك و آسيب هايي است كه در اين مسير گريبانگير سليمان مي شود و راه هاي نجات از اين وضعيت نيز كه از سوي خداوند در قرآن به آن اشاره شده به تصوير كشيده مي شود.

ما نمي خواستيم يك فيلم سرگرم كننده بسازيم كه در پايان آن چهره شيطان به مردم نشان داده شود، بلكه قصد ما اين بود كه فيلمي مفهومي بسازيم كه در پايان فيلم آنچه براي تماشاچي باقي مي ماند اثرات و تأثيرهاي مخرب شيطان براي آدم است و با چنين مفهومي، نمايش چهره شيطان تأثير كار را كم مي كرد. در بخش پاياني هم با وجود زحمت هاي فراواني كه براي ترسيم چهره شيطان كشيده شده بود، نمايش اين بخش را حذف كردم كه البته تصميم سختي بود اما نبايد تصويري كه از فيلم در ذهن مخاطب باقي مي ماند، خود شيطان باشد.

فيلمسازان براي نمايش صحنه شروع و آغاز فيلم خود چند جور نگاه دارند. برخي فيلم را با صحنه اي آرام و حسي آغاز مي كنند و برخي ديگر صحنه اي اكشن را انتخاب مي كنند. صحنه آغاز فيلم ملك سليمان به نوعي شكل دوم است.

اين مسأله در فيلمنامه بود. فيلمنامه به شكل گروهي نوشته شده است و برخي صحنه ها و ديالوگ ها كار همكارانم است. به غير از مجتبي فرآورده و عبدالحميد قديريان كه به همراه من تيم اصلي فيلمنامه نويسي را تشكيل مي داديم، افرادي هم به شكل مقطعي با ما همكاري داشتند. مهراد خوشبخت، محمدرضا موييني و حميد خضوعي ابيانه برخي از اين افراد بودند. افرادي هم حضور داشتند كه در يكي، دو جلسه نگارش فيلمنامه شركت داشتند. مثل سعيد ملكان طراح چهره پردازي فيلم. گذشته از اين فيلمنامه براي بسياري از افرادي كه فكر مي كرديم مي توانند به ما كمك كنند ارسال شد تا نظرهاي آنها را دريافت كنيم و بر اين اساس فيلمنامه اي گروهي را بنويسيم، اما در نهايت من مسئول جمع آوري اين نظرها و نگارش نهايي بودم.

داستان ما هم از پايين آغاز مي شود و رفته رفته اوج مي گيرد و به بالا مي رود. طراحي سكانس اوليه هم با اين هدف و منظور صورت گرفت كه در آن با ارائه تمام اطلاعات مورد نياز مخاطب، بنيانگذاري احساسي خوبي براي تماشاچي ايجاد شود. به همين دليل مراسم هاي مخفي يهوديان و افراد منحرف شيطان پرست به تصوير كشيده شد كه تلاش مي كنند شياطين را به دنيا بياورند و با آنها ارتباط برقرار كنند.

نمايي از فيلم سينمايي ملك سليمان با هنرمندي اميد زندگاني و محمود پاك نيت

ملك سليمان از نظر فني و هنري فيلم ارزشمندي است، اما در بخش فيلمنامه مشكلاتي وجود دارد كه در فيلم هاي قبلي شما هم كم و بيش ديده شده است. مثلاً زماني كه فيلم «حمله به اچ 3» هم نمايش داده شد، خيلي ها گفتند چرا فيلمنامه اين كار پيش از ساخت در جريان يك كار كارگاهي مورد نقد و بررسي جدي قرار نگرفت تا براي كاري بزرگ مثل آن فيلم، متن پخته تري آماده شود. گروهي كه به عنوان مشاوران خود به آن اشاره كرديد اغلب از همكاران شما در ساخت ملك سليمان بودند. آيا به افرادي خارج از اين تيم نيز فيلمنامه جهت مشاوره ارائه شد؟ در زمينه اي مانند ديالوگ نويسي كه فيلم به شكل مشخص در آن، ضعف دارد.

ساختار فيلمنامه اين فيلم درخصوص مفهومي مانند ملك است كه پذيرش آن براي اغلب افرادي كه در سينماي ايران فعاليت مي كنند تا حدود زيادي سخت است. متأسفانه تماشاگر ايراني به موضوع هايي كه در فيلم هاي كمدي و آپارتماني ترسيم مي شود عادت كرده است. اين فيلم ها بيشتر سرگرمي است و مخاطب نيازي به درگيرشدن با آن ندارد. فقط وقت مخاطب را مي گيرد و هنگامي كه فيلم به پايان مي رسد، چيزي گير مخاطب نمي آيد و گاه علاوه بر تلف كردن وقت مخاطب، مفسده هايي هم داشته است. اگر فضاي فكري ما چنين سينمايي باشد قطعاً با مفاهيم سختي همچون ملك سليمان ثقيل و نارسا خواهد بود و گاه احساس مي كنيم يك جاهايي از داستان را از دست داده ايم. داستان ملك سليمان، قصه رابطه اين پيامبر با خانواده و اطرافيانش نيست بلكه داستان برپايي يك ملك و آسيب هايي است كه در اين مسير گريبانگير سليمان مي شود و البته راه هاي نجات از اين وضعيت نيز كه از سوي خداوند در قرآن به آن اشاره شده به تصوير كشيده مي شود. اين مفهوم بسيار سخت است و با موضوع هايي كه در حول و حوش ما وجود دارد تفاوت فراواني دارد. به همين دليل برخي مخاطبان تصور مي كنند فيلم داستان ندارد يا اينكه داستان آن ضعيف است يا گاهي چيزهايي را از داستان طلب مي كنند كه فيلم فاقد آن فضا است. ما در فضاي ديگري سير مي كنيم و داستان فيلم درباره چيزهاي ديگري صحبت مي كند.

نمايي از فيلم سينمايي ملك سليمان با جلوهاي بصري كامپيوتري

با ذكر مثالي اين بحث را روشن كنيد.

بحث ملك در قرآن بحث مهمي است و مي طلبد كه خدا برخي مسائل مهم را براي مخاطب به اين واسطه باز كند. نحوه پياده شدن حكومت ايده آل الهي يكي از اين مباحث است. عبور از برخي فتنه ها يكي از مباحثي است كه با پرداختن به داستان زندگي حضرت سليمان براي مخاطب روشن مي شود. اينجا نياز به يك سري روشنگري هايي است و افرادي مانند «آصف» بايد بيايند و روشنگري كنند و شرايط علم سالم را بيان كنند. در اين بخش ها نيز مردم مخاطب اصلي اين معارف هستند و بايد اين معارف جزو صفات آنها شود و بتوانند رفتار در قبال ولي جامعه خود را تمرين كنند.

ما تلاش كرديم اين مسائل را در داستان تبيين كنيم. نحوه تعامل سليمان با مردم جامعه خود، نحوه تعامل او با دشمنانش، رفتارش با علماي قوم يهود و... مباحثي بود كه در اين داستان به تصوير كشيده شد.

در صحبت هاي خودتان تأكيد كرديد اغلب فيلمسازان سينماي ايران به وجه سرگرمي اين صنعت - هنر توجه دارند و با چنين مباحثي ارتباط برقرار نمي كنند. اما در همين فضاي سينماي ايران هم گروهي از فيلمسازان حضور دارند كه فيلم هايي معنوي مي سازند. مجتبي راعي، مجيد مجيدي، داوود ميرباقري، رضا ميركريمي و... برخي از اين فيلمسازان هستند كه حداقل در بخش ديالوگ نويسي مي توانستند كمك حال فيلم باشند تا ديگر شاهد ديالوگ هايي همچون: ما وارد ماجرايي بس عظيم مي شويم، ما را به سخره گرفتيد، نيك آگاهيد يا كلماتي همچون: تجديد نظر و بسيج كردن كه در دايره لغات آن زمان نبوده نباشيم.

با نظر شما موافقم. وقتي فيلمنامه بارها و بارها بازنويسي و توسط طيف هاي مختلفي از علماي بزرگ گرفته تا استادان دانشگاهي خوانده مي شود، چكش هاي زيادي مي خورد. تمام اين ديالوگ ها مرور شده و با يك توافق جمعي كار كرديم و اين نبوده كه فقط انتخاب من باشد.

آيا شما مسئوليتي داشتيد كه نظر افرادي كه فيلمنامه را مي خواندند برآورده كنيد؟

اگر موارد محتوايي، داستاني يا پرداخت بود سعي مي كرديم تا جايي كه مي شود و در حدي كه توان داستان به ما اجازه مي دهد اجرا كنيم. البته هربار پيشنهادي مطرح مي شد به كار گروهي كه داشتيم مراجعه مي كرديم. درخصوص نحوه ديالوگ نويسي هم يكي از علماي بزرگي كه فيلم را ديده بودند مطلب جالبي فرمودند و گفتند فيلم از زباني برخوردار است كه نه سخت و پيچيده است و نه اينكه به روزمرگي و محاورات روزانه دچار شده است.

به نظر خودتان فيلم زياده از حد مخاطب را نصيحت نمي كند؟ اين شكل از مستقيم گويي و صريح صحبت كردن مخالف ذات سينماست كه بر غير مستقيم گويي تأكيد دارد.

در بخش هايي از فيلم و به خصوص در جلسه اصلي سران يهود كه دور سليمان جمع مي شوند، سليمان به خاطر وقار و شخصيتي كه دارد ساكت است و سخن گفتن به دشمنان سليمان واگذار شده است. به همين دليل به نظر مي رسد در بخش هاي زيادي آنها هستند كه سليمان را محكوم مي كنند و دلايل خود را مي آورند. در چنين بخش هايي تلاش كرديم مخاطب را وادار كنيم فراتر از منطق و برهان مظلوميت سليمان را درك كند. اما در كل فيلم سعي شده تا ديالوگ هاي اطلاعاتي، شعاري و مستقيم گويي ها حذف شود. فيلمنامه 39 بار بازنويسي شد و در بازنويسي آخر، بخش عمده اي از اين ديالوگ ها حفظ شد به گونه اي كه فيلمنامه حدوداً 150 صفحه اي به حدود يك سوم كاهش يافت. اطلاعات خيلي زياد معارفي و سخت مفهومي فقط يك بار آن هم جايي كه از نظر دراماتيك نياز بوده طرح شده و سعي شده مفاهيمي مانند «صالح بودن» در زماني كه اسب ها تاخت مي كنند بيان شود. مفهوم عدالت هم از اين دست مفاهيم است كه سعي شده در داستان منتقل شود و از گويش صريح خودداري كنيم.

در ابتداي ساخت فيلم شايعه اي شنيده شد كه بر مبناي آن گروهي از بازيگران سينماي ايران به دليل نگاه شما از حضور در اين فيلم خودداري كردند. چنين موضوعي واقعيت داشت؟

براي حضور در اين فيلم از بازيگران زيادي دعوت به كار كرديم اما آنها به چند دليل در ملك سليمان حاضر نشدند. برخي از آنها سر كارهاي ديگر بودند. برخي نگاه فيلمنامه را پسند نكردند و برخي ديگر نيز به دليل طولاني بودن و سخت بودن كار از حضور در اين فيلم عذرخواهي كردند. بالاخره هر فيلمي در اين ابعاد نيازمند اين است كه اين روند سخت انتخاب بازيگر را طي كند تا به هنرپيشه هايي برسد كه با آن مي مانند و در اين كار سخت و طولاني همراه مي شوند.

در اين فيلم انتخاب هاي خوبي مانند محمود پاك نيت، حسين محجوب و امين زندگاني ديده مي شود اما انتخاب الهام حميدي براي نقش زن پيامبر - با توجه به حضور او در چنين نقشي در سريال يوسف - و يا زهرا سعيدي چندان هوشمندانه نيست. علماي قوم يهود هم اكثراً بازيگران ناشناخته سينماي ايران هستند حال آنكه اگر به جاي آنها بازيگران استخوان داري مانند: علي نصيريان، عزت الله انتظامي و... حضور داشتند نقش ها ابعاد بهتري پيدا مي كرد.

براي اين نقش ها نيز از هنرپيشه هاي زيادي دعوت كرديم اما گاهي به دليل اينكه نقش ها براي آنها كوتاه بود حاضر به ايفاي نقش نشدند. بازيگر اساساً بايد طوري بازي كند كه بتواند روح آن كار را در خود پياده و با نقش همذات پنداري كند. اين فيلم در خارج از كشور نمايش داده شد و فضاي خارج از كشور كه بي دين، كاتوليك، عرب و... بودند، با فيلم ارتباط برقرار كردند. درك فيلم از سوي اين مخاطبان متنوع به اين دليل بود كه بازيگران به خوبي توانسته بودند با نقش ارتباط برقرار كنند. در داخل كشور ما معيارهايي وجود دارد كه براي ما محدوديت فكري ايجاد مي كند. ما با اين معيارها به بازيگران نگاه مي كنيم. ارزشي كه ما براي بازيگران فيلم هاي خود قائل هستيم، فراتر از معيارهايي است كه از بيرون به ما تحميل مي شود.

منظورتان اين است كه بازيگر بايد با نقش زندگي كند؟

در درجه اول معتقدم بايد بازيگر خوبي باشد و در درجه بعدي، به فضايي كه وارد آن مي شود متعهد باشد. يعني صرفاً به دليل مسائل مالي نيايد. اگر قرار است در فيلمي قرآني ايفاي نقش كند، حتماً بتواند وارد فضاي قرآن شود و با ما همراه شود. گاه بازيگران مشهور وارد فيلم يا سريالي مي شوند اما با وجود بازي خوبي هم كه ارائه مي كنند، اين بازي براي مخاطب قابل باور نيست چون خود بازيگر در خصوص آن نقش به باور نرسيده است. اين اتفاق مهمتر از شهرتي است كه گاهي به صورت كاذب در خصوص برخي بازيگرها اتفاق افتاده و جلوي رشد آنها را هم گرفته است. گاهي برخي بازيگرها به خاطر همين مسأله درجا مي زنند يا عقب مي روند و نيروهاي جوان به دليل انگيزه بيشتر، مايه بيشتري مي گذارند. بايد همه اين عوامل را در نظر بگيريم. ما در سينما به دنبال بازيگران خوب و متعهد به ايفاي آن نقش هستيم.

يعني صرفاً چهره، ظاهر و دكور نباشد!

دقيقاً همين طور است.   

درباره مسائل مالي ملك سليمان حواشي فراواني شنيده مي شد و اين طور عنوان مي شد كه فيلم «ثروتمندي» است. معمولاً هنرپيشه ها و عواملي كه براي حضور در چنين پروژه هايي دعوت مي شوند، توقع مالي سنگين و فراواني دارند. شما هم با چنين مشكلي مواجه بوديد؟

برعكس اين ماجرا بود. فيلم هميشه دچار مشكلات مالي شديد بود و اقساط خيلي دير پرداخت مي شد. ما حدود 5 سال درگير اين فيلم بوديم و براي آن دكوري ساختيم كه براي يك سريال بايد استفاده مي شد. يا جلوه هاي ويژه آن شامل 600 نماي مختلف بود كه در نوع خود بسيار سنگين و پيچيده بود. با در نظر گرفتن اين مسائل ملك سليمان پروژه ارزاني بود و برخلاف جو ايجاد شده، همكاران من با سختي بسيار كار را پيش بردند و به همين دليل نيروهايي با ما همراه شدند كه بتوانند با اين سختي ها كنار بيايند.

در ساخت ملك سليمان شما مسيري را طي كرديد كه در سينماي ايران چندان رايج نيست. در نهايت فيلمي ساختيد و به تجربيات خوبي رسيديد. آيا اين مسأله باعث شد تا از نتيجه تجربه هاي شما ديگران هم استفاده كنند؟

در چند سالي كه ما درگير ساخت اين فيلم بوديم، اين فيلم به شدت بر سينماي ايران تأثير گذاشته است. نحوه استفاده از امكانات و جلوه هاي ويژه، صداگذاري و موسيقي حرفه اي و... به شدت روي ذهن هنرمندان تأثير گذاشته و الان پروژه هاي ديگر مشغول پياده سازي اين تجربيات هستند. ملك سليمان ناخودآگاه پروژه هاي ديگر را تحت تأثير گذاشته و در بخش فني سينما تحول ايجاد كرده است.

چه پروژه هايي سراغ تجربه هاي شما رفتند؟

خيلي از تهيه كننده ها براي اطلاع از راه و روش كار كردن در خارج از كشور، تجربه هاي گران قدري كه در ساخت اين فيلم حاصل شد و... سراغ ما آمدند و حاصل اين تجربيات را اجرا كردند. مثلاً سريال «مختارنامه» از سيستم اصلاح رنگ و جلوه هاي ويژه تصويري ما استفاده مي كند. در سينما و تلويزيون با اين پروژه بحث جلوه هاي بصري و سينماي استاندارد مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت.

معمولاً در سينماي ايران تهيه كنندگان براي پخش فيلم انگيزه چنداني ندارند. به خصوص وقتي سرمايه كار هم از سوي دولت داده شده باشد. شما چند حركت خوب انجام داديد. مثلاً سايت راه انداختيد، مسابقه طراحي كرديد و... اما چرا از سوي سرمايه گذار اصلي فيلم - يعني بنياد سينمايي فارابي - حركت هاي موثري مانند برگزاري يك مراسم افتتاحيه، اكران همزمان بين المللي و... صورت نگرفت؟ حتي در سايت فارابي هم به سايت شما لينك داده نشده است؟

مجتبي فرآورده: شايد بدين خاطر كه ما «اين كاره» نيستيم! البته ما سينما را به خاطر سينما كار نمي كنيم، بلكه به خاطر اهدافمان كار مي كنيم كه خيلي فراتر از سينماست. در اين زمينه هم تلاش هايي انجام داده ايم كه اميدواريم نتيجه بگيريم.

چرا فيلم به شكل همزمان اكران بين المللي نشد؟ آيا كارشناسان بخش بين الملل فارابي كه در اين سال ها در جشنواره هاي مختلفي حضور داشتند و تجربيات خوبي كسب كردند، براي اكران بين المللي اين فيلم اقدام خاصي انجام دادند؟

مجتبي فرآورده: در اين زمينه فارابي مقصر نيست و هر مسأله اي هست من بايد پاسخگو باشم. از ابتدا ما پخش فيلم در داخل و خارج را در انحصار خودمان گرفته و از مشورت هاي مختلف بهره گرفتيم. البته افتتاحيه فيلم از يك ماه و نيم قبل از اكران و در نمايشگاه قرآن آغاز شد. درصد زيادي از افرادي هم كه الان به تماشاي فيلم مي روند، در نمايشگاه قرآن به فيلم علاقه مند شدند. مخاطبان اين فيلم تفاوت زيادي با ديگر مخاطبان سينما دارند. سينماداران مي گويند افرادي كه اين روزها براي تماشاي فيلم به سينما مي آيند، كساني هستند كه ما سال هاست آنها را نديده ايم. مخاطباني هم كه از طريق سايت با ما ارتباط دارند، برايمان مي نويسند كه گاه 3 تا 4 سال و گاهي 8 سال است كه سينما نرفته اند و حالا به دنبال فرصتي هستند تا براي سومين و چهارمين بار به تماشاي فيلم بروند. در سينماي ايران فقط يك درصد از جمعيت مخاطبان به سينما مي روند و اين رقم تأثير چنداني در فروش فيلم ها ندارد اما ملك سليمان توانسته مخاطبان خاموش را به سينما بكشند. هدف گيري ما هم دانشجويان و فرهيختگان جامعه بود. ما به دليل عدم امكان نمايش فيلم در دانشگاه ها، سينماهايي را به اين قشر اختصاص داده ايم و براي آنها بليت نيم بها تهيه كرده ايم اما به دليل استقبال شديد اين قشر، سينماهاي جديدي را اختصاص داديم.
نمي خواهم كسي را ناراحت كنم اما اگر شخص «عزت الله ضرغامي» به بحث اكران و نمايش اين فيلم وارد نمي شد، مشكلات فراواني داشتيم. بد نيست بدانيد بيلبوردهاي فيلم ما در خيابان هاي تهران پاره مي شود و روي آن رنگ مي پاشند.

چه رنگي مي پاشند؟

مجتبي فرآورده: سبز نيست، رنگ قرمز است! نمي دانيم چرا اين كار را مي كنند و چه كساني اين كار را انجام مي دهند؟ اگر حمايت هاي آقاي ضرغامي نبود، نمي دانيم آيا كسي از نمايش اين فيلم اطلاع پيدا مي كرد يا خير؟

مسيري كه شما در ساخت فيلم ملك سليمان طي كرديد تا چه اندازه برنامه ريزي شده و علمي بوده است؟ آيا براساس برنامه ريزي پيش رفتيد يا به مرور به يك شكل مشخص رسيديد؟

مجتبي فرآورده: صادقانه مي گويم 50 درصد از كار براساس برنامه ريزي بوده و 50 درصد نمي دانستيم وارد چه عرصه اي شده ايم. مثلاً براي اطلاع از نحوه فيلمسازي به شكل ديجيتالي واقعاً چاره اي جز ورود به كار و كسب اين تجارب نداشتيم. يا نمي دانستيم وقتي قرار است نگاتيوهاي فيلم را از هنگ كنگ به ايران منتقل كنيم، به دليل تحريم هاي بيگانگان عليه ايران، نمي توانيم مواد شيميايي را وارد كنيم و بايد اين مواد بارها آزمايش شود تا مشخص شود كه در تأسيسات اتمي ايران كاربردي دارد يا خير! البته الان مي توانيم ادعا كنيم براي كار بعدي مان ديگر با اين مسير آشنا هستيم و مي دانيم بايد چگونه قدم هاي بعدي را برداريم.

اين تجربه ها تا چه اندازه مي تواند در مديريت بهتر كار بعدي، كاهش هزينه ها و افزايش كيفيت موثر واقع شود؟ همان طور كه مي دانيد اين روزها ديگر در دنيا ساخت هيچ فيلمي 5 سال از عمر دست اندركاران حرفه اي سينما را به خود اختصاص نمي دهد و كارها به شكل فشرده تر و برنامه ريزي شده اي صورت مي گيرد.

مجتبي فرآورده: البته در هيچ جاي دنيا هم طرح هاي عمراني 3 ساله در 15 سال انجام نمي شود اما در ايران مي شود. هر وقت طرح هاي عمراني ما كه عزم ملي شديدي براي اجراي آن وجود دارد به هنگام تمام شد، فيلم هاي ما هم در مدت زمان كوتاهي ساخته مي شود. اين مسأله يك مشكل اجرايي و سيستمي در كشور ماست. اما در خصوص ملك سليمان، اگر قرار بود براساس اين شيوه پيش نرويم، هزينه هاي ما زيادتر مي شد و مثلاً در خصوص دكور، اگر از دكور ديجيتال استفاده نمي كرديم بايد 35 هزار متر مربع دكور مي ساختيم اما الان با 18 هزار متر مربع كار كرديم. الان اين تجربه براي اولين بار اتفاق افتاده و خوبي اش اين است كه در سينما از اين تجربه ها به شكل بهينه استفاده مي شود. هرجا هم كه ما به مانع برخورد كرديم، با توضيحي كه براي همكاران مي دهيم به شكل بهتري اتفاق مي افتد و ديگر كسي در ساخت فيلم هاي بين المللي با مشكلات ما مواجه نمي شود.

بدنه سينماي ايران معمولاً براي پذيرش تجربه هاي جديد آمادگي چنداني ندارد و در مقابل تجربه هاي جديد و تازه موضع گيري دارد. شما در ساخت اين فيلم با بدنه سنتي سينماي ايران مشكل نداشتيد؟

مجتبي فرآورده: بخش عمده اي از سينماي ما فاقد دانش فني است و خيلي ها تمايل ندارند فيلم هايي به اين شكل ساخته شود. اين مسأله چند علت دارد. اولين علت آن اين است كه ديگر كسي نمي تواند برود با 800 ميليون تومان پولي كه وارد سينما مي كند فيلم بسازد و برادر زاده اش را هم در نقش اول فيلم قرار دهد. اين شكل از فيلمسازي به مجموعه اي از تكنسين هاي ماهر، دانش فني و تلاش و پشتكار نياز دارد. متأسفانه در سينماي ايران گروهي حضور دارند كه صداي آنها زياد است اما تعدادشان زياد نيست و فقط بلد هستند فرياد بزنند. تعداد اين افراد بسيار كم است. آنها به مشكل برمي خورند و به همين دليل نسبت به اين فيلم حسادت مي كنند.

اما بخش گسترده اي از جامعه فهيم سينماي ايران نسبت به چنين فيلم هايي برخورد محترمانه اي دارند. مثلاً «رضا ميركريمي» با ديدن اين فيلم آنقدر هيجان زده شد كه در خصوص آن بيانيه صادر كرد و حالا در فيلم جديد خود بر اساس همين شيوه جلو مي رود. مجيد مجيدي هم با ديدن فيلم ما، بخش هايي همچون طراحي توليد را در فيلم خود از خارج آورده است. بخش اندكي از سينماي ايران به دنبال كارهاي كم دردسر هستند. يك جور تله فيلم هايي كه با 5 روز پيش توليد، 25 روز توليد و يك هفته پس توليد ساخته شود و بعد از تهيه كپي 35 ميلي متري در سينما نمايش داده شود. آنها قطعاً از ساخت و رواج توليد فيلم هايي از نوع ملك سليمان ضرر مي كنند.

منبع: روزنامه جام جم، شماره 2978 / نويسنده: رضا استادي


گفتگوي برنا با مجتبي فرآورده، تهیه‌ کننده فيلم «ملک سلیمان»

ساز و کار تبلیغات حرفه ای در سینمای ایران وجود ندارد

«مجتبی فرآورده» تهیه‌ کننده فیلم تاریخی – مذهبی «ملک سلیمان» با اشاره به استقبال خانواده‌ های مذهبی از این فیلم، گفت: این خانواده‌ها سالهاست که به سینما نرفته‌اند چرا که سینما چیزی برای آنان نداشته ‌است، اگر مذهبیون را هم در نظر نگیریم، خیلی‌ ها دیگر حاضر نیستند به سینما بروند و فیلم ببینند، چون از اینکه مدام دعوای زن ‌و شوهر و عشق مثلثی دیده‌اند، خسته‌شده‌اند. سینما به آنان خوراک فکری نمی‌دهد برای همین از آن کناره‌گیری کرده‌اند. اما الان احساس می‌کنند «ملک سلیمان» متفاوت است و حرفی برای گفتن دارد. این حوزه باید تقویت شود که متأسفانه در سینمای ما این اتفاق نیفتاده ‌است. وی تأکید کرد: سینما باید سبدی از محصولات فرهنگی باشد تا بتواند قشر مذهبی، تحصیل ‌کرده، فرهیخته، جوان و... را تغذیه کند، سینمای ما دارای چنین ترکیبی نیست.

عكس هايي از پشت صحنه فيلم سينمايي ملك سليمان

عكس هايي از پشت صحنه فيلم سينمايي ملك سليمان

فرهنگ ساز و کار تبلیغ فیلم وجود ندارد
تهیه‌ کننده «ملک سلیمان» در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر اینکه عده‌ای معتقدند تبلیغات و بحث اطلاع‌رسانی مناسب با فیلمی که به عنوان فاخرترین فیلم سینمای ایران از آن یاد می‌کنند و قابل رقابت در عرصه جهانی است، وجود ندارد و اینکه چرا همچون استفاده تجهیزات، ‌تبلیغات روز دنیا نیز به کار گرفته نشده ‌است، بیان کرد: تبلیغات در ایران به ویژه در حوزه سینما محدود و واقعیت این است که ساز و کار آن وجود ندارد، از این رو نمی‌توان به این حوزه ورود کرد و چیزی را که مد نظر است، انجام داد.

فرآورده در توضیح بیشتر موارد تبلیغاتی «ملک سلیمان»، عنوان کرد: به عنوان مثال ما یک مجموعه‌ اجسام سه بعدی را که از شیاطین در صخره‌ای آماده کرده‌ بودیم را بیرون از پردیس سینمایی ملت گذاشتیم اما آن را تخریب کردند، البته این اتفاق با نیت سوء نیست بلکه فرهنگ آن وجود ندارد که یک جسم سه بعدی کنار پیاده ‌روهای شهر ببینیم. واقعیت این است که نمی‌توانیم برای تبلیغ یک فیلم، اخلاق، تربیت، فرهنگ اجتماعی و خیلی چیزهای دیگر را با هم تغییر دهیم از این رو به زمان نیاز داریم.

این تهیه کننده همچنین درباره وضعیت فروش فعلی «ملک سلیمان» به خبرنگار سینمایی برنا گفت: دقیقاً فروش هرهفته فیلم نسبت به هفته قبل خود 2 برابر است؛ شنبه هفته اول اکران 4 میلیون، شنبه هفته دوم 8 میلیون و شنبه هفته سوم فروش شانزده و نيم میلیون تومانی داشتیم و توقع مان این است که این تصاعد همچنان پیش برود.

مخاطبان ثابت فیلم ‌های کمدی سرخورده‌ شده‌اند
وی با اشاره به فروش 228 میلیون تومانی این فیلم از آغاز اکران تا شنبه هفته جاری، افزود: فروش و استقبال از این فیلم بسیار خوب بوده است و اصلاً این‌گونه نیست که فیلم‌های کمدی خوب می‌فروشند اما فیلم‌هایی از جنس و نوع «ملک سلیمان» نه. کسانی که این نظر را دارند روی یک درصد از تماشاگر سینمارو ثابت محاسبه می‌کنند که جمعیتی حدود 750 هزار نفر را تشکیل می‌دهند و اقتصاد سینما را همین سینماروها که الان نسبت به فیلم‌های کمدی سرخورده شده‌اند، می‌چرخاندند، اما این درحالی است که 99 درصد مخاطب بالقوه سینمای ایران معمولاً از سینمای سطحی ‌نگر و ساده انگارانه استقبال نمی‌کنند.

ایراد می‌گیرند که چرا از سوپراستار استفاده نکردید!
فرآورده عنوان کرد: به ما ایراد می‌گیرند که چرا در فیلمتان از سوپراستار استفاده نکردید؟! این درحالی است که در کنار «ملک سلیمان» تمام فیلم‌های دیگری که اکران می‌شوند پر از سوپر استار هستند، چرا مردم از آنان کمتر استقبال می‌کنند؟ چون مردم به خاطر سوپر استار فیلم نمی‌بینند، بلکه به خاطر فیلم، فیلم می‌بینند. این تفکری که عده‌ای به آن دامن و دستمزدهای نجومی برای عده‌ای رقم می‌زنند، غلط است.

فرآورده در پایان درباره ساخت قسمت‌های بعدی این فیلم به خبرنگار برنا گفت: به امید خدا قرار است قسمت‌های بعدی «ملک سلیمان» را بسازیم اما از آنجا که بازخورد قسمت اول فیلم برایمان مهم است، منتظریم این اظهارنظرها را دریافت و پس از آن برای ساخت قسمت ‌های بعدی اقدام كنيم.

آماده سازی سند: مدیر سایت سینما قدس اردبیل | Morteza Talebpour

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وبسایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت سینما قدس اردبیل، پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir