پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس - ده بازيگر برتر مرد   

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

بيوگرافي ده بازيگر برتر مرد منتخب سایت سینما قدس

بیوگرافی و معرفی آثار عزت اله انتظامی
بیوگرافی و معرفی آثار خسرو شکیبایی
بیوگرافی و معرفی آثار شهاب حسینی
بیوگرافی و معرفی آثار مهدی هاشمی
بیوگرافی و معرفی آثار علیرضا خمسه
بیوگرافی و معرفی آثار پرویز پرستویی
بیوگرافی و معرفی آثار رضا کیانیان
بیوگرافی و معرفی آثار بهرام رادان
بیوگرافی و معرفی آثار حامد بهداد
بیوگرافی و معرفی آثار امین تارخ

ویژه نامه سینمایی: تاریخچه جشنواره فیلم کن + عکسها

ویژه نامه سینمایی پیرامون تاریخچه جشنواره فیلم کن

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

بيوگرافي ده بازيگر برتر زن منتخب سایت سینما قدس

بیوگرافی و معرفی آثار فاطمه معتمد آریا
بیوگرافی و معرفی آثار ترانه علیدوستی
بیوگرافی و معرفی آثار مهتاب کرامتی
بیوگرافی و معرفی آثار نگار جواهریان
بیوگرافی و معرفی آثار هانیه توسلی
بیوگرافی و معرفی آثار کتایون ریاحی
بیوگرافی و معرفی آثار هدیه تهرانی
بیوگرافی و معرفی آثار لیلا حاتمی
بیوگرافی و معرفی آثار مریلا زارعی
بیوگرافی و معرفی آثار رویا نونهالی

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

بازگشت به صفحه بیوگرافی هنرمندان برتر سینما

بازگشت به صفحه بیوگرافی هنرمندان

بیوگرافی و معرفی آثار هدیه تهرانی - بازیگر سینمای ایران

محل تولد: تهران

تاريخ تولد: 4 تير ماه 1351

نام و نام خانوادگي: هديه تهراني

عكسي از هديه تهراني

برای بازی در فیلم «روز واقعه» انتخاب شد اما بعدها لادن مستوفی جای او را گرفت. کیانوش عیاری هم او را برای بازی در «بودن یا نبودن» انتخاب کرد که بعدها عسل بدیعی به جای او برگزیده شد. اما سرانجام مسعود کیمیایی او را برای فیلم «سلطان» انتخاب کرد و هدیه تهرانی وارد سینمای حرفه ای شد. این گونه‌ بود كه‌ هدیه‌ تهرانی‌ در ۲۴ سالگی‌ بالاخره‌ وارد عرصه‌ سینما شد.

سطح تحصيلات: ديپلم

   شرح فعاليت هاي سينمايي:

برای بازی در فیلم «روز واقعه» انتخاب شد اما بعدها لادن مستوفی جای او را گرفت. کیانوش عیاری هم او را برای بازی در «بودن یا نبودن» انتخاب کرد که بعدها عسل بدیعی به جای او برگزیده شد. اما سرانجام مسعود کیمیایی او را برای فیلم «سلطان» انتخاب کرد و هدیه تهرانی وارد سینمای حرفه ای شد. این گونه‌ بود كه‌ هدیه‌ تهرانی‌ در ۲۴ سالگی‌ بالاخره‌ وارد عرصه‌ سینما شد.

بازی های راحت و روان او در فیلم های «غریبانه» و به خصوص «شوکران» تحسین همگان را برانگیخت. او سال 1381 را با بازی در فیلمهای «آبادان» و «دنیا» آغاز کرد و بازی اش در فیلم «رومی و زنگی» - جدیدترین فیلم ناصر تقوایی - با توقف کامل فیلمبرداری عملاً منتفی شد. او در فیلم دختر ایرونی هم خوش درخشید.

هدیه‌ تهرانی‌ یكی‌ از معدود ستارگان‌ واقعی‌ تاریخ‌ سینمای‌ ایران‌ است‌. از آن‌ معدود نام‌هایی‌ كه‌ طی‌ ده سال‌ گذشته‌، بودن اسمش‌ به‌ روی‌ پوسترهای‌ سینما، فروش‌ فیلم‌ را تا حد زیادی‌ تضمین‌ می‌كند. طی‌ ۱۰ سال‌ گذشته‌ فیلم ‌های‌ بسیاری‌ از او در فهرست‌ پر فروش‌ های‌ سال‌ قرار گرفته‌اند. زندگی‌ سینمایی‌ او عليرغم‌ تمام‌ شایعات‌ و جنجال ‌ها، همچنان‌ با قدرت‌ تمام‌ ادامه‌ دارد. در فهرست‌ فیلم‌ های‌ او، می‌توان‌ علاقه‌ یك‌ بازیگر محبوب‌ را به‌ قبولاندن‌ تصویر متفاوتی‌ از خود به‌ عنوان‌ بازیگری‌ قدرتمند پیدا كرد. او در حداقل‌ دو فیلم‌ «شوكران»‌ و «چهارشنبه ‌سوری»‌ نشان‌ داده‌ كه‌ از توانایی‌های‌ ویژه ‌ای‌ به‌ عنوان‌ یك‌ بازیگر سینما برخوردار است‌ و كار خود را كاملاً جدی‌ می‌گیرد. خودش‌ اذعان‌ دارد در بدو ورودش‌ به‌ سینما این گونه‌ نبود و سینما برایش‌ یك‌ وجه‌ تفنن‌ بیشتر نبوده است.

حالا تهرانی‌ علاوه‌ بر تثبیت‌ خود به‌ عنوان‌ یك‌ كاراكتر ثابت‌ با ویژگی ‌هایی‌ مثل‌ خونسردی‌، نفوذ ناپذیری‌ و نگاه‌ از بالا به‌ مردان‌، توانسته‌ تجربیات‌ متفاوتی‌ را نیز در نقش‌ زنان‌ زخم‌ خورده‌ و شكست‌ خورده‌ از سر بگذراند. حالا او می‌تواند با غرور به‌ كارنامه‌ سینمایی ‌اش‌ نگاه‌ كند. تهرانی‌ در ادامه‌ تجربیات‌ ویژه ‌اش‌، حضور در فیلم‌ بهمن‌ قبادی‌ را نیز از سر گذرانده‌ است.

   بهترین‌ فیلم‌ ها:

فيلم سينمايي سلطان: هدیه‌ تهرانی‌ در اقتباس‌ مسعود كمیایی‌ از جیب ‌بر خیابان‌ جنوبی‌، در نقش‌ دختر یك‌ سرایدار كه‌ از كاراكتر قدرتمندی‌ برخوردار است، ظاهر شد. هدیه‌ تهرانی‌ در اولین‌ بازي اش، بازیگر خوبی‌ نیست‌. نه‌ میمیك‌ خوبی‌ دارد، نه‌ بیان‌ قدرتمندی‌ اما از همان‌ اولین‌ فیلم‌ یك‌ ویژگی‌ خاص‌ را نمایش‌ می‌دهد. در هیچ‌ صحنه ‌ای‌ حاضر به‌ قبول‌ برتری‌ بازیگر روبه رویش‌ نیست. او در تمام‌ صحنه ‌هایی‌ كه‌ با فریبرز عرب‌ نیا همبازی‌ است‌، تمام‌ انگاره ‌های‌ موجود درباره‌ نقش‌ زن‌ در چنین‌ فیلم ‌هایی‌ را تحت ‌الشعاع‌ قرار می‌دهد. سلطان‌ در جشنواره‌ فجر چندان‌ مورد توجه‌ قرار نگرفت‌. اما برخی‌ از منتقدان‌ و كارشناسان‌ مجذوب‌ كاراكتر خاص‌ هدیه‌ تهرانی‌ در این‌ فیلم‌ شدند.

فيلم سينمايي غریبانه: كاراكتر تهرانی‌ به‌ شكلی‌ افراطی‌ در غریبانه‌ به‌ نمایش‌ در می‌آید. یك‌ خانم‌ دكتر لج باز و پرخاشگر، كه‌ در پناه‌ این‌ كاراكتر خشن‌ خود، درون‌ زخم ‌پذیر و زنانه‌ خود را پنهان‌ می‌كند. در غریبانه‌ با ابوالفضل‌ پورعرب‌ همبازی‌ بود و به‌ نسبت‌ فیلم‌ سلطان‌، بازی‌ كاملتری‌ از خود نشان‌ می‌دهد. غریبانه‌ مثل‌ «سلطان»‌ پر فروش‌ از آب‌ درآمد.

فيلم سينمايي قرمز: یك‌ بازی‌ حیرت ‌انگیز از هدیه‌ تهرانی‌. این‌ بار با محمدرضا فروتن‌ همبازی‌ است‌. بازی‌ فوق ‌العاده‌ او در نقش‌ زنی‌ كه‌ در مقابل‌ ستم‌ِ مرد و خانواده ‌اش‌ سر به‌ طغیان‌ برمی‌دارد و حتی‌ تا كشتن‌ او پیش‌ می‌رود، بسیار به‌ طبع‌ دختران‌ و زنانی‌ كه‌ پس‌ از فضای‌ دوم‌ خرداد، حال‌ و هوای‌ جدیدی‌ را تجربه‌ می‌كردند، خوش‌ آمد. فیلم‌ یك‌ جایزه‌ سیمرغ‌ بلورین‌ بهترین‌ بازیگری‌ را برای‌ او به‌ ارمغان‌ آورد، آن‌ هم‌ در حالی‌ كه‌ رقیب‌ بزرگی‌ مثل‌ نیكی‌ كریمی‌ در فیلم‌ «دو زن»‌ را همراه‌ خود داشت‌. قرمز اعلام‌ موجودیت‌ هدیه‌ تهرانی‌ در عرصه‌ سینمای‌ ایران‌ بود. قرمز باز هم‌ پرفروش‌ از آب‌ درآمد.

فيلم سينمايي شوكران: قدرت ‌نمایی‌ باور نكردنی‌ از هدیه‌ تهرانی‌. فیلمنامه‌ دقیق‌ و سنجیده‌ فیلم‌ این‌ اجازه‌ را می‌دهد تا هدیه‌ تهرانی‌ با مفهوم‌ كاراكتر تثبیت‌ شده‌ اش‌ بازی‌ كند و حدسیات‌ تماشاگر را بر هم‌ بزند. او در ابتدا زنی‌ بی‌ بند و بار به‌ نظر می‌رسد كه‌ هراسی‌ از ویران‌ ساختن‌ زندگی‌ مرد روبه رویش‌ ندارد، اما به تدریج‌ مشخص می‌شود كه‌ او یك‌ قربانی‌ است‌. قربانی‌ رسم‌ و رسوم‌ جامعه‌ كه‌ آماده‌اند زنی‌ مستقل‌ و متكی‌ به‌ خود مانند او را در چرخدنده‌ سوء برداشت ‌ها نابود كنند. شوكران‌ یكی‌ از بهترین‌ فیلم‌های‌ پس‌ از انقلاب‌ ایران‌ است‌ كه‌ بخش‌ عمده ای‌ از قدرت‌ خود را از بازی‌ غافلگیرانه‌ هدیه‌ تهرانی‌ كسب‌ می‌كند.

فيلم سينمايي كاغذ بي خط: تجربه‌ بازی‌ تهرانی‌ با یكی‌ از مشهورترین‌ كارگردان‌ های‌ ایران‌ بیشتر به‌ نفع‌ هدیه‌ تهرانی‌ تمام‌ شد. فیلم‌ ناصر تقوایی‌، به خاطر ریتم‌ كندش‌ چندان‌ مورد استقبال‌ تماشاگران‌ قرار نگرفت‌، اما هدیه‌ تهرانی‌ در نقش‌ زنی‌ خانه‌ دار كه‌ دنیایی‌ خیالبافانه‌ برای‌ خودم‌ ترسیم‌ كرده‌ و می‌خواهد تا تجربه‌ های‌ جدیدی‌ را پشت‌ سر بگذارد فوق ‌العاده‌ و دیدنی‌ است‌. تهرانی‌ این‌ بار با خسرو شكیبایی‌ همبازی‌ است‌ و باز هم‌ سر سوزنی‌ از همتای‌ خود كم‌ نمی‌آورد.

فيلم سينمايي دنيا: اولین‌ تجربه‌ هدیه‌ تهرانی‌ در سینمای‌ كمدی‌، یك‌ موفقیت‌ تجاری‌ كامل‌ بود. این‌ بار او در نقش‌ زنی‌ مجرد و از فرنگ‌ برگشته‌ است‌ كه‌ دنیای‌ آرام‌ و بی‌ سكون‌ مرد صاحبخانه ‌اش‌ (با بازی‌ محمدرضا شریفی‌نیا) را به‌ شكل‌ كامل‌ بر هم‌ می‌زند و او را شیفته‌ خود می‌سازد. در برخی‌ صحنه ‌ها اعتماد به ‌نفس‌ تهرانی‌ در ادای‌ كلمات‌ با لهجه‌ فرنگی،‌ كمی‌ تو ذوق‌ می‌زند اما هرچه‌ هست‌ تهرانی‌ استعداد خود را در عرصه‌ سینمای‌ كمدی‌ به‌ همه‌ ثابت‌ كرد. این‌ استعداد را سال‌ بعد در فیلم‌ «دختر ایرونی»‌ نیز دیدیم.

فيلم سينمايي چهارشنبه ‌سوری: این‌ بار هدیه‌ تهرانی‌ در بالاترین‌ سطح‌ بازیگری‌ سینمای‌ ایران‌ ظاهر می‌شود. بازی‌ او در چهارشنبه ‌سوری‌ یك‌ شگفتی‌ كامل‌ است‌. او پوسته‌ نقش‌ بازی‌ كردن‌ را كه‌ در میان‌ بازیگران‌ سینمای‌ ایران‌ مرسوم‌ است‌، می‌شكافد و با نقش‌ یكی‌ می‌شود. در برخی‌ صحنه‌ های‌ فیلم‌ هدیه‌ تهرانی‌ به‌ تمام‌ معنی‌ معجزه‌ای‌ را شكل‌ می‌دهد. در صحنه ای‌ كه‌ با خواهرش‌ در حال‌ گفتگوست‌ و صدایش‌ در بغض‌ و گریه‌ می‌شكند، تماشاگر حد فاصل‌ بازیگر و نقش‌ را به‌ شكل‌ كامل‌ فراموش‌ می‌كند. چهارشنبه‌ سوری‌ صعود هدیه‌ تهرانی‌ و ادامه‌ روند تكاملی ‌اش‌ در كارنامه‌ بازیگری ‌اش‌ است‌. چهارشنبه‌ سوری‌، یك‌ نقطه‌ عطف‌ كامل‌ در پرونده‌ هدیه‌ تهرانی‌ بود.

   بازي در نقش هاي فرعي:

هدیه‌ تهرانی‌ در چند فیلم‌، در نقش ‌های‌ فرعی‌ ظاهر شده‌ است‌. در «خانه ‌ای‌ روی‌ آب»‌ ساخته‌  بهمن فرمان ‌آرا، او در نقش‌ منشی‌ دكتر سپیدبخت‌ ظاهر می‌شود كه‌ در انتقام‌ از بی‌ت فاوتی‌ و هوسبازی‌ دكتر، مقدمات‌ مرگ‌ او را فراهم‌ می‌كند. بازی‌ در این‌ فیلم‌ اگرچه‌ تجربه‌ متفاوتی‌ بود اما چندان‌ جلب‌ توجه‌ نكرد. تهرانی‌ در فیلم‌ دوئل‌ ساخته‌ احمدرضا درویش‌ باز هم‌ نقش‌ كوچكتری‌ را ایفا كرد. حضور او در یك‌ فصل‌ ۵ دقیقه‌ای‌ محدود می‌شد و به‌ نظر می‌رسید فیلمساز بیشتر در پی‌ قرار گرفتن‌ نام‌ او در پوستر فیلم‌ بوده‌ است‌.

در «یك‌ بوس‌ كوچولو»، هدیه‌ تهرانی‌ در نقش‌ فرشته‌ مرگ‌ ظاهر می‌شود كه‌ در طول‌ فیلم‌ به‌ شكل‌ متناوب‌ حضور پیدا می‌كند. در مجموع‌ نقش‌ های‌ كوتاه‌ هدیه‌ تهرانی‌، هرچند نشانگر عدم‌ هراس‌ او از تجربه‌های‌ متفاوت‌ است‌، اما هیچ كدام‌ نقطه‌ مثبتی‌ به‌ كارنامه‌ او اضافه‌ نكرده‌اند.

   اسامي فيلم هاي منتخب:

رديف

نام فيلم

نام كارگردان

سال ساخت

1

سلطان

مسعود كيميايي

1375

2

غريبانه

احمد اميني

1376

3

قرمز

فريدون جيراني

1377

4

شوكران

بهروز افخمي

1377

5

سياوش

سامان مقدم

1377

6

دست هاي آلوده

سيروس الوند

1378

7

چتري براي دو نفر

احمد اميني

1379

8

پارتي

سامان مقدم

1379

9

آبي

حميد لبخنده

1379

10

كاغذ بي خط

ناصر تقوايي

1380

11

زمانه

حميدرضا صلاحمند

1380

12

دنيا

منوچهر مصيري

1380

13

خانه اي روي آب

بهمن فرمان آرا

1380

14

دختر ايروني

محمد حسين لطيفي

1381

15

آبادان

ماني حقيقي

1381

16

دوئل

احمدرضا درويش

1382

17

جايي براي زندگي

محمد بزرگ نيا

1383

18

يك بوس كوچولو

بهمن فرمان آرا

1384

19

شبانه

اميد بنكدار، كيوان عليمحمدي

1384

20

چهارشنبه سوري

اصغر فرهادي

1384

21

نيوه مانگ

بهمن قبادي

1385

22

نسل جادويي

ايرج كريمي

1385

23

فرزند صبح

بهروز افخمي

1387

24

هفت دقيقه تا پاييز

عليرضا اميني

1387

25

تهران 1500

بهرام عظيمي

1387

26

پل چوبي

مهدي كرم پور

1390

27 یک روز دیگر حسن فتحی 1390
28 آشغال های دوست داشتنی محسن امیر یوسفی 1391
29 روز مبادا فائزه عزیزخانی 1393

   جوايز و افتخارات:

دريافت تنديس بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «چهارشنبه سوري» | دهمين جشن خانه سينما | 1385

دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «چهارشنبه سوري» | جشنواره فجر بيست و چهارم | 1384

دريافت جایزه بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «پارتي» | جشنواره پیونگ یانگ | 1381

دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «قرمز» | جشنواره فجر هفدهم | 1377

   منتخبي از عكس ها و تصاوير:

عكس هاي هديه تهراني - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

عكس هاي هديه تهراني - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

عكس هاي هديه تهراني - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

عكس هاي هديه تهراني - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

عكس هاي هديه تهراني - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

منبع: سایت سینمایی سینما قدس اردبیل

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | Morteza Talebpour

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وب سایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت سینما قدس اردبیل، پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir