پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

 بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس - ده بازيگر برتر مرد   

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

بيوگرافي ده بازيگر برتر مرد منتخب سایت سینما قدس

بیوگرافی و معرفی آثار عزت اله انتظامی
بیوگرافی و معرفی آثار خسرو شکیبایی
بیوگرافی و معرفی آثار شهاب حسینی
بیوگرافی و معرفی آثار مهدی هاشمی
بیوگرافی و معرفی آثار علیرضا خمسه
بیوگرافی و معرفی آثار پرویز پرستویی
بیوگرافی و معرفی آثار رضا کیانیان
بیوگرافی و معرفی آثار بهرام رادان
بیوگرافی و معرفی آثار حامد بهداد
بیوگرافی و معرفی آثار امین تارخ

ویژه نامه سینمایی: تاریخچه جشنواره فیلم کن + عکسها

ویژه نامه سینمایی پیرامون تاریخچه جشنواره فیلم کن

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

بيوگرافي ده بازيگر برتر زن منتخب سایت سینما قدس

بیوگرافی و معرفی آثار فاطمه معتمد آریا
بیوگرافی و معرفی آثار ترانه علیدوستی
بیوگرافی و معرفی آثار مهتاب کرامتی
بیوگرافی و معرفی آثار نگار جواهریان
بیوگرافی و معرفی آثار هانیه توسلی
بیوگرافی و معرفی آثار کتایون ریاحی
بیوگرافی و معرفی آثار هدیه تهرانی
بیوگرافی و معرفی آثار لیلا حاتمی
بیوگرافی و معرفی آثار مریلا زارعی
بیوگرافی و معرفی آثار رویا نونهالی

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

بازگشت به صفحه بیوگرافی هنرمندان برتر سینما

بازگشت به صفحه بیوگرافی هنرمندان

بیوگرافی و معرفی آثار لیلا حاتمی - بازیگر سینمای ایران

محل تولد: تهران

تاريخ تولد: 9 مهر ماه 1351

نام و نام خانوادگي: ليلا حاتمي

عكسي از ليلا حاتمي

ليلا حاتمي، فرزند كارگردان صاحب نام سينماي ايران، زنده ياد علي حاتمي است. وي از كودكي در فيلم هاي پدرش حضور داشت. ديپلم خود را در رشته رياضي فيزيك از تهران گرفت و براي ادامه تحصيل به لوزان سوئيس رفت. سال 1375 به علت بيماري پدرش به ايران آمد و از آن پس در تهران اقامت كرد.

سطح تحصيلات: مهندسی برق از دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوئیس، تحصيل در رشته ادبيات مدرن فرانسه

   شرح فعاليت هاي سينمايي:

ليلا حاتمي، فرزند كارگردان صاحب نام سينماي ايران، زنده ياد علي حاتمي است. وي از كودكي در فيلم هاي پدرش حضور داشت. ديپلم خود را در رشته رياضي فيزيك از تهران گرفت و براي ادامه تحصيل به لوزان سوئيس رفت. سال 1375 به علت بيماري پدرش به ايران آمد و از آن پس در تهران اقامت كرد. سال 1375 اولين كار سينمايي خود را در فيلمي غير از فيلم پدرش انجام داد. لازم به ذكر است پيشتر در سال 1362 در فيلم «كمال الملك» بازي كرده بود.

کافه‌ای در میانه شهر، داخل سالن سینما. نام «لیلا» کافیست تا این کافه جان بگیرد. هنگامی که لیلا با کودکی در آغوش به همراه همسرش سر می‌رسد، شادی همه سالن را فرا می‌گیرد. مادر لیلا در زمان شاه هنرپیشه بوده و پدرش نویسنده و کارگردان. آنها هر دو به تولید فیلم اشتغال داشتند. لیلا پس از اخذ دیپلم برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت. مریضی پدر در سال 1997 باعث ناتمام ماندن تحصیلات لیلا شد چرا که وی به سرعت به تهران بازگشت.

لیلا حاتمی وقت خود را آنگونه که می‌گوید، تلف نمی‌کند. در ابتدا کار خود را با ایفای نقش‌های کوچکی در فیلم‌های پدرش شروع کرد. با این حال خانواده نمی‌خواستند که لیلا وارد این کار شود، ولی خود لیلا احساس می‌کرد که پس از شروع به کار موجبات رضایت خانواده را فراهم می‌کند. پیشنهاد داریوش مهرجویی رسید تا لیلا در فیلم «لیلا» ایفای نقش کند. فیلم با توجه و استقبال مردمی مواجه شد ولی در اثنای فیلمبرداری، پدر لیلا درگذشت. پیشنهادات زیادی به لیلا ارائه شد که یکی پس از دیگری رد شدند. لیلا می‌گوید: «من به دنبال کمال هستم و هرگز از هنرپیشگی به دنبال مال نبودم. پس از فیلم لیلا، بسیار راضی و خشنود بودم و هیچ تردیدی در رد کردن پیشنهادات برای مدتی طولانی نکردم». دو سال بعد وی پیشنهادی از کمال تبریزی دریافت کرد تا در فیلم «شیدا» بازی کند. لیلا حاتمي می‌گوید: «سینما هویت من است»

   مصاحبه روزنامه الحيات با ليلا حاتمي:

شاید دلیل علاقه و موفقیت شما در سینما به کار با کارگردانی بزرگ از اولین روز بازگردد؟

این واقعه‌ای بسیار مهم بود که زندگی مرا تغییر داد. فرود آمدن معمولاً بسیار سخت است. من از ابتدا و هنگامی که پیشنهاد فیلم «لیلا»‌ به من ارائه شد فهمیدم که این نقش مال من است. با اینکه یک کارگردان معمولاً با یک هنرپیشه دو بار کار نمی‌کند ولی من همواره امیدوارم تا نقشی دیگر در فیلمی از مهرجویی ایفا کنم. هنوز نقش مناسب به من پیشنهاد نشده است. هنرپیشه با کارگردان تفاوت دارد. وقتی کار هنرپیشه به اتمام می‌رسد در انتظار پیشنهاد جدید است. برخی از انسانها آفریده شده‌اند تا بگیرند. برخی دیگر پیشنهاد داده و یا می‌نویسند ولی من بسیار منفی هستم و ترجیح می‌دهم در انتظار بمانم. هنگامی که به سالهای زندگی ‌ات می‌نگری و می‌بینی که چند سال گذشته و هنوز هیچ نقشی ایفا نکرده یا طرحی نداری، احساس ناراحتی و اندوه می‌کنی، به خصوص اینکه ماجرای ترک تحصیل هنوز در دل من وجود دارد. خوشبختانه همسر من (علی مصفا) نیز هنرپیشه و کارگردان است. وی همواره مرا تشویق می‌کند و ایده‌ هایی پیشنهاد می‌دهد. بدین گونه بود که به ترجمه برخی آثار از فرانسوی به فارسی روی آوردم.

هنرپیشگی در ایران برای شما چه مفهومی دارد؟

بد ‌شانسی! در ایران امکان ندارد که شما ستاره‌ای با مفهوم معمولی آن باشید. نمی‌توانید از پوسترهای تبلیغاتی بزرگ و بهره‌ بری از چهره زنان در خیابان‌ ها استفاده کنید. اگر چنین چیزی نیز رخ دهد، جزئیات تصویر زن برعکس مرد مشخص نیست. علاوه بر آن حجاب و نوع لباس نیز هیچ تغییری نمی‌کند. همه چیز تکراری و روتین است. امکان ندارد شما بتوانید چهره خود را از یک فیلم به فیلم دیگر تغییر دهید. ما باید همواره به یک صورت باقی بمانیم. روابط با مردم نیز تفاوت دارد. من تجربه ‌ای در خارج از ایران نداشتم ولی در ایران به نظر می‌رسد که فاصله میان مردم و هنرمند بسیار کم است. زندگی هنرمندان خیلی شبیه مردم عادی است. شما ممکن است به راحتی در مترو با یک هنرمند روبه رو شوید. ممکن است یک هنرمند در ایران به شکل واقعی مورد تقدیر قرار نگیرد. از نظر مادی نیز یک ستاره مانند یک مهندس درآمد دارد. هیچ چیز فوق ‌العاده‌ای وجود ندارد.

آیا مردم شما را در مترو می‌شناسند؟

از چهره برخی درمی‌یابم که مرا شناخته‌اند ولی قصد ندارند نشان دهند. حال یا ملاحظه‌ای دارند یا اینکه به شکل عمدی می‌خواهند خود را بی ‌تفاوت نشان دهند. شرایط در خارج از تهران کاملاً فرق دارد. بسیاری از مردم به سمت من آمده و با من سخن گفته و محبت خود را به سادگی نشان می‌دهند. مردم تلویزیون دیده و به من می‌گویند که در فلان سریال تو را دیدیم...

آیا شهرت شما از تلویزیون است؟

سینما باعث مشهور شدن من، شده است.

آیا به این دلیل که در فیلم‌های مردم‌پسند و محبوب شرکت کرده‌اید؟ فیلم‌های خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من با مهرجویی، تبریزی، کیمیایی و جیرانی در فیلم‌هایی هنری و تجاری کار کرده‌ام. آنچه که در مهرجویی مرا برانگیخت این است که وی نویسنده و کارگردان ولی در عین حال بسیار محبوب است. وی روش طبیعی و عادی خود را دارد که مردم آن را خوب می‌شناسند. مهرجویی داستانی که ما بارها دیده‌ایم را به سادگی و بسیار ماهرانه روایت می‌کند. بازی در سینمای تجاری مرا هرگز ناراحت نمی‌کند، ولی خط قرمزی هست که هرگز زیر پا نمی‌گذارم. من همواره با کسانی کار می‌کنم که کار خود را بلد بوده یا حداقل درکی از هنر داشته و به فکر پیشرفت هستند.

نسل زنان هنرپیشه در ایران را چگونه می‌بینید؟

به مانند مردان. ما کارگردان‌ های خوبی داریم. بنی‌اعتماد مانند مهرجویی است. دوربین وی در مکان مناسب است و بر فیلم سایه نمی‌اندازد. فیلم‌های بنی‌اعتماد از دیگران بهتر و عمیق‌تر است. در واقع سینمای ایران دچار دگرگونی شده و دیگر شاهد بازی‌ های غیرواقعی نیستیم. با این حال هنوز هم گاهی فیلم‌هایی را در جشنواره‌ های مختلف می‌بینم که بسیار بد بوده و از دلیل انتخاب این فیلم‌ها دچار حیرت می‌شوم. شاید موضوع این فیلم‌ ها جذاب است.

یا معتقدید که این موضوع‌ ها هستند که برای غرب اهمیت دارند؟

بله. برخی از موضوع‌ ها به این خاطر که از چارچوب تعریف شده غرب خارج هستند، بسیار جذابند. اینگونه فیلم ‌ها تفاوت‌ های فرهنگی و برخی نکات دیگر را نشان می‌دهند. حتی کارگردان زن نیز عامل مهمی برای جذب است. من به شخصه هنگامی که فیلم ‌هایی از فرهنگ ‌های متفاوت را می‌بینم اگر کارگردان آنها زن باشد، بیشتر جذب می‌شوم.

كارهای تلویزیونی شما در ایران موفق بوده است. چه چیزی باعث شد تا در تلویزیون نیز فعالیت کنید در حالی که شما پیشنهادات سینمایی زیادی نیز دارید؟

تلویزیون قصد دارد که تمامی سینما را به سمت خود جذب کند و این کاریست که شروع کرده است. هفت سال قبل و پس از بازی در فیلم دوم خود به مدت سه سال بدون کار بودم. تمامی داستان‌ هایی که به من پیشنهاد می‌شد، سبک و بی ‌ارزش بود. هنگامی که پیشنهاد کار تلویزیونی ارائه شد، بسیار خشنود شدم. داستان آن فیلمنامه مربوط به دختری از دهه بیستِ قرنِ گذشته در ایران بود. تشویق شدم چرا که لباس ‌ها متفاوت بود. با این حال سه ماه تردید داشتم. معتقد بودم که هنرپیشه سینما نباید در تلویزیون ظاهر شود. کار در تلویزیون در نظر من بسیار بد و در ردیف کارهای تبلیغاتی بود. با این حال آنچه که باعث شد تا در پذیرش آن پیشنهاد تشویق شوم، مشارکت همسرم و سناریوی جالب آن و همچنین پیشنهاد مالی خوب بود. آن سریال بسیار موفق بود ولی با این حال من زیاد راضی نبودم و احساس خجالت می‌کردم به طوری که حتی نمی‌توانستم در برابر خانواده خود ظاهر شوم.

ولی با این حال پیشنهاد جدیدی در تلویزیون را قبول کردید.

سناریوی آن مرا جذب کرد. داستان زندگی زنی در دهه بیست و سی عمرش بود. قرارداد را امضا کردم و پس از تصویربرداری نیمی از قسمت ‌ها آن اتفاقی که نمی‌خواستم رخ داد. باید چادر سر می‌کردم. امکان نداشت که زنی در آن شرایط چادر به سر کند. او زنی فعال و با نشاط در جامعه بود و غیرمنطقی بود که در آن دوره زمانی با چادر رفت و آمد کند. به همین دلیل باید در خانه می‌ماند و از فعالیت‌ های خود چشم ‌پوشی می‌کرد. سناریو تغییر کرده بود. در عین حال در آن سریال مجبور به ازدواج با کسی شدم که «شخص منفی» بود و تمامی نگاه ‌های عاشقانه حذف شد، حتی در صحنه‌ هایی که با همسرم در آن بازی می‌کردیم، ولی هیچ راهی برای بازگشت نبود. من از شدت ناراحتی، گریه می‌کردم و با مسئول برنامه صحبت می‌کردم ولی آنها فقط وعده‌ های بی ‌ثمر می‌دادند و نمی‌دانم چرا مردم این سریال را دنبال می‌کردند.

شما به همراه همسر خود سالن سینما و کافه ‌ای را در تهران اداره می‌کنید که از طرف مردم به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. شرایط سینما در تهران چگونه است؟

من و پدرم این سینما را پانزده سال قبل در اختیار گرفتیم و من این سینما را از پدررم به ارث بردم. در واقع حضور ما در دنیای سینما به مفهوم توانایی ما در اداره مناسب یک سالن سینما نیست. این موضوع بسیار مشکل است به خصوص اینکه سالن سینمای مذکور در منطقه دیگری قرار دارد که کاملاً تجاری شده است. گمان کردیم که با برگزاری مراسمی دانشجویان و بخش خاصی از مردم را جذب کنیم. در این کافه هم قصد نداشتم مکانی شیک برای طبقه ‌ای خاص ایجاد کنم، بلکه قصد داشتم یک مکان طبیعی، ساده و شاعرانه فراهم کنم که هر کسی گمان کند در خانه خود حضور دارد. کافه مفهوم خود را در فرهنگ کنونی ما از دست داده است. من تنها خواستم این مفهوم را بازگردانم.

آیا در جمهوری اسلامی امکان دارد یک مکان فرهنگی را به یک مکان تجاری تبدیل کرد؟ شما اکنون در محاصره تجار قرار دارید. آیا دولت از شما حمایت می‌کند؟

سالن سینما مانند طلا است ولی امکان فروش آن برای ما وجود ندارد مگر اینکه سالن دیگری در مکان دیگری بنا نهیم.

آیا این موضوع شما را تشویق می‌کند؟

من با گذشته به شکل جدی در ارتباط هستم. من تنها دختر خانواده هستم و هنگامی که پدرم را از دست دادم، همه را از استفاده از وسایل شخصی او منع کردم. مادرم برخلاف من روحیه‌ ای ماجراجویانه دارد. وی تمام مایملک ما را به فروش رسانده و حتی قصد داشت سالن سینما را نیز به فروش برساند. من از وی خواستم تا زمان بزرگ شدن فرزند من صبر کند. بسیار عاطفی هستم و به این مکان (سالن سینما) عشق می‌ورزم. صندلی پدرم را به اینجا آورده و بسیار شاد می‌شوم وقتی می‌بینم که همه چیز زنده است نه اینکه بخشی از یک موزه باشد. گمان می‌کردم که بتوانم شرایطم را پس از تولد فرزندم تغییر دهم و زمان بیشتری برای سالن سینما و کافه بگذارم ولی این گونه نشد.

   اسامي فيلم هاي منتخب:

رديف

نام فيلم

نام كارگردان

سال ساخت

1

كمال الملك

علي حاتمي

1362

2

دلشدگان

علي حاتمي

1370

3

ليلا

داريوش مهرجويي

1375

4

شيدا

كمال تبريزي

1377

5

ميكس

داريوش مهرجويي

1378

6

آب و آتش

فريدون جيراني

1379

7

مرباي شيرين

مرضيه برومند

1380

8

ايستگاه متروك

عليرضا رئيسيان

1380

9

ارتفاع پست

ابراهيم حاتمي كيا

1380

10

سيماي زني در دور دست

علي مصفا

1382

11

سالاد فصل

فريدون جيراني

1383

12

شاعر زباله ها

محمد احمدي

1384

13

حكم

مسعود كيميايي

1384

14

هرشب تنهايي

رسول صدرعاملي

1386

15

بي پولي

حميد نعمت اله

1386

16

چهل سالگي

عليرضا رئيسيان

1387

17

پرسه در مه

بهرام توكلي

1388

18

آسمان محبوب

داريوش مهرجويي

1388

19

راويولي

مازيار ميري

1389

20

چيزهايي هست كه نمي داني

فردين صاحب الزماني

1389

21

جدايي نادر از سيمين

اصغر فرهادي

1389

22

پله آخر

علي مصفا

1390

23

نارنجي پوش

داريوش مهرجويي

1390

24 پله آخر علی مصفا 1390
25 سر به مهر هادی مقدم دوست 1391
26 در دنیای تو ساعت چند است؟ صفی یزدانیان 1393
27 دوران عاشقی علیرضا رئیسیان 1393
28 من سهیل بیرقی 1394

   مجموعه های تلویزیونی منتخب:

رديف

نام فيلم

نام كارگردان

سال ساخت

1

كيف انگليسي

سيد ضياءالدين دري

1378

2

پريدخت

سامان مقدم

1386

   جوايز و افتخارات:

برنده خرس نقره‌ای بهترین بازیگران زن برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» (به همراه ساره بیات و سارینا فرهادی) | دوره شصت و يكم جشنواره فيلم برلين | 1389 يا 2011

دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «بي پولي» | دوره بيست و هفتم جشنواره فيلم فجر | 1387

دريافت جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «ايستگاه متروك» | دوره بيست و ششم جشنواره فيلم مونترال كانادا | 1381

دريافت تنديس بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «آب و آتش» | دوره پنجم جشن خانه سينما | 1380

دريافت ديپلم افتخار بازيگر نقش اول زن براي فيلم «ليلا» | دوره پانزدهم جشنواره فيلم فجر | 1375

   منتخبي از عكس ها و تصاوير:

ليلا حاتمي در نمايي از فيلم سينمايي چهل سالگي - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

ليلا حاتمي در نمايي از فيلم سينمايي شاعر زباله ها - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

ليلا حاتمي در نمايي از فيلم سينمايي چهل سالگي - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

لیلا حاتمی در فیلم سعادت آباد

ليلا حاتمي در نمايي از فيلم سينمايي سعادت آباد - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

ليلا حاتمي در نمايي از فيلم سينمايي بي پولي - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

ليلا حاتمي در نمايي از فيلم سينمايي جدايي نادر از سيمين - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

عكس هاي ليلا حاتمي - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

عكس هاي ليلا حاتمي - بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت سينما قدس اردبيل

منبع: سایت سینمایی سینما قدس اردبیل

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | Morteza Talebpour

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وب سایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت سینما قدس اردبیل، پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir